Abp Marek Jędraszewski

YouTube

Archidiecezja krakowska chce sprostowania ws. wypowiedzi abpa Jędraszewskiego w TVN

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Archidiecezja krakowska w związku z manipulacją, jakiej dopuścili się autorzy materiału reporterskiego w Faktach TVN z dnia 12 maja 2019 r., chce by media, które powielają nieprawdę sprostowały kontekst słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który powiedział, że „z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka”. Chodzi o wypowiedź w związku z filmem Tomasza Sekielskiego

Kuria Krakowska podaje, że w materiale p. Kijowskiej wypowiedź abpa Jędraszewskiego została wyjęta z kontekstu. Jak się okazuje, metropolita krakowski odpowiedział na inne pytanie.

Pytanie p. Kijowskiej:

“(…) na stanowisku, że trzeba tylko pochylać się nad sprawcami?”

Odpowiedź abpa Jędraszewskiego:

“Trzeba się nachylać nad tym wszystkim, co jest złe i w Kościele, ale także poza nim. Najgorsze jest to, że z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka. To, co się powinno zmienić, to radykalne odnowienie życia moralnego, i to jest właśnie to do czego wzywał nas 40 lat temu Jan Paweł II i co na pewno, jestem przekonany – wybrzmi podczas dzisiejszej uroczystości.”

Kolejne pytanie p. Kijowskiej:

“O jakim kłamstwie ks. biskup teraz wspominał?”

Odpowiedź abpa Jędraszewskiego:

“Wszelakim. Państwo doskonale wiedzą, jak właśnie z kłamstwa się robi narzędzie polityki. Niektórzy nawet wprost głoszą to, że tak to trzeba.”

Archidiecezja opublikowała całość nagrania wypowiedzi abpa Marka Jędraszewskiego, którą dysponuje dzięki uprzejmości Redakcji Wiadomości TVP S.A., nagrywającej jednocześnie z TVN tę samą wypowiedź, w której słychać również część pytania dziennikarki:

W materiale reporterskim wyemitowanym m.in. w Faktach TVN kontekst jest zupełnie inny – za TVN publikujemy dotyczący wypowiedzi metropolity krakowskiego fragment całości materiału:

„Film „Tylko nie mów nikomu” braci Sekielskich to spowiedź ofiar, bezkarność sprawców i tuszowanie ich win ze strony przełożonych. Po nim pojawiły się skrajnie różne reakcje kościelnych hierarchów. Od przeprosin, po ucieczkę od tematu i obronę przez atak. (…) Hierarchia nasza niech bierze się do jakiegoś wyjaśnienia – apeluje Lech Wałęsa.
Czy się weźmie? Biskup Gądecki tym razem ogłasza, że tak. Jednak po wypowiedziach innych trudno uwierzyć w nową odsłonę. – Z kłamstwa robi się  dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka – uważa arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Link do całości materiału reporterskiego TVN.

Jak podaje krakowska kuria: 

Gazeta Wyborcza w kłamstwie posunęła się jeszcze dalej pisząc, że wypowiedź metropolity krakowskiego dotyczyła filmu panów Sekielskich, budując na kłamstwie bezpodstawny atak na abpa Marka Jędraszewskiego. Cytat za Gazetą Wyborczą: „W niedzielę arcybiskup zareagował na film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”. – Z kłamstwa robi się dzisiaj element polityki wielkiej, a właściwie to jest bardzo mała i nędzna polityka – mówił”.

Archidiecezja krakowska domaga się sprostowania kontekstu wypowiedzi i przeprosin abpa Jędraszewskiego od TVN „i innych (redakcji – red.), które powielają nieprawdę, jak np. Gazeta Wyborcza”.

Zobacz także
Wasze komentarze