chasydzi żydzi jews

fot. Darek Delmanowicz, PAP

Archidiecezja warszawska: odbędzie się pierwsza w historii taka pielgrzymka

„Śladami Cadyków” – to pierwsza tego typu pielgrzymka, organizowana przez chrześcijan świadomych swego duchowego pokrewieństwa z narodem żydowskim żyjącym przez stulecia na terenie Rzeczypospolitej.

Pielgrzymka odbędzie się 11 listopada 2019 roku pod honorowym patronatem księdza biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Jej trasa będzie obejmowała następujące miejscowości: Warszawa – Kock – Lublin – Leżajsk – Warszawa. 

Pielgrzymkę rozpocznie w Warszawie Eucharystia o godz. 7.00 (dla katolickich uczestników) w intencji ojczyzny i narodu żydowskiego (miejsce: kościół MB Jerozolimskiej, ul. Łazienkowska 14). Przyjazd do Kocka planowany jest ok. godz. 10.30. 

Naszą  duchową „przygodę” z cadykami  rozpoczniemy w Kocku, gdzie będzie miał miejsce spacer po miasteczku, w czasie którego wysłuchamy opowieści o niezwykłym życiu „niepokornego Rebego” przy domu jego wnuka , ostatniego cadyka z Kocka. Następnie odwiedzimy cmentarz żydowski. Tam wysłuchamy nauk Rebego i oddamy się modlitwie i medytacji: psalmy, hitbodedut (cicha medytacja).

Dalsza część pielgrzymki to Lublin (planowany przyjazd: ok.13.30)

Udamy się z wizytą do ośrodka  „Brama Grodzka”.  Tam poznamy archiwalia, lokalizację domu cadyka Widzącego z Lublina.

Udamy się na spacer po nieistniejącej dzielnicy żydowskiej. Wysłuchamy opowieści o fascynującym życiu i naukach Rebego. Odwiedzimy też jesziwę, jak również – jeśli wystarczy nam czasu – ostatnią oryginalną bóżnicę lubelską przy ul. Lubartowskiej.

Na cmentarzu przy grobie cadyka oddamy się medytacji, modlitwie psalmami, zaniesiemy indywidualne intencje.

Leżajsk (planowany przyjazd: ok.18.30)

Udamy się na ohel wielkiego cadyka Elimelecha z Leżajska (wspólne śpiewanie nigunów, czyli pieśni chasydzkich, psalmy, cicha medytacja do późnych godzin nocnych).

Powrót do Warszawy (planowany przyjazd: ok.1.00)

W tajniki duchowości chasydzkiej i nauk cadyków wprowadzać nas będzie Symcha Keller, były rabin, chasydzki nauczyciel duchowy,  kantor i muzyk.

Zapisy na pielgrzymkę: tutaj

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze