EPA/DAI KUROKAWA

Arcybiskup Kigali, Rwanda: 30 lat od ludobójstwa budujemy pojednanie i jedność narodową

Bezprecedensowa tragedia w Rwandzie pokazała jak ciężki grzech i nienawiść mogą wyrządzić wiele szkód przez systematyczną eksterminację. 30 lat od ludobójstwa w Rwandzie, które kosztowało życie prawie miliona ludzi wskazuje na to arcybiskup stołecznego Kigali. Kard. Antoine Kambanda podkreśla, że ze strony Kościoła minione trzy dekady były czasem pojednania i budowania narodowej jedności. 

Rwandyjski hierarcha wyznaje, że sam nie był obecny w Rwandzie w czasie trwających 100 dni rzezi ludzi z plemienia Tutsi. Stracił jednak wielu bliskich i sąsiadów, niektóre znane mu rodziny zostały w całości eksterminowane. „Była to niesamowita tragedia” – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Kambanda.

>>> „Rwanda – na wzgórzach Boga” – nowy serial o misji w Rwandzie

„Przeszliśmy przez to z wielkim bólem i cierpieniem. Stopniowo, dzięki pojednaniu, dwa lata po ludobójstwie wyszliśmy na prostą, przyjmując nowego ambasadora Rwandy przy Stolicy Apostolskiej. W 1996 r. papież Jan Paweł II zachęcał wszystkich do poszukiwania drogi prawdziwego pojednania przez dialog i poszanowanie sprawiedliwości – przypomina arcybiskup Kigali. – Od czasu ludobójstwa nasze duszpasterstwo koncentruje się na pojednaniu. Dokonuje się ono na trzech poziomach – pojednania z Bogiem, pojednania z samym sobą, że nie byliśmy w stanie zapobiec tej tragedii, i pojednania z innymi. Ma też wymiar praktyczny – pomagamy ocalałym za pośrednictwem Caritas, budując dla nich m.in. domy. Od początku działa kościelna Komisji Sprawiedliwości i Pokoju, w diecezjach mamy też centra słuchania i pojednania. Podkreślamy, by nie skupiać się na różnicach etnicznych, tylko identyfikować jako Rwandyjczycy, a zatem jako bracia.“

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze