Arka z Ngome – 10 wizji s. Reinoldy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W miejscowości Ngome w prowincji KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki znajduje się mało znane sanktuarium maryjne. To tutaj, na Czarnym Lądzie, Maryja objawiła się jako „Przybytek Najwyższego”. 

Wizji Maryi w Ngome doświadczyła niemiecka misjonarka-benedyktynka, s. Reinolda May (Francisca). Historia jej życia mówi, że już jako dziecko szczególną czcią darzyła Najświętszy Sakrament. Po otrzymaniu 21 czerwca 1925 r. krzyża misyjnego wyjechała do Afryki Południowej.  

Reinolda otrzymała dziesięć wizji między 22 sierpnia 1955 a 2 maja 1971 r. W grudniu 1954 r. poprzedziło je widzenie kobiety w bieli i mnicha z czymś, co niczym kadzidło uniosło się ku niebu. Po raz pierwszy Maryja objawiła się s. Reinoldzie po przyjęciu przez nią Komunii św. w czasie Mszy św. Wtedy to, 22 sierpnia 1955 r., Matka Boża wyraziła życzenie, iż pragnie być czczona jako „Przybytek Najwyższego” i że więcej ludzi powinno stać się tabernakulum Boga.

15 marca 1956 r. Maryja wskazała w kierunku północno-zachodnim, prosząc, by wzniesiono Jej sanktuarium w miejscu, w którym spotyka się ze sobą siedem wzgórz. Zapowiedziała też, że z tego właśnie miejsca popłyną łaski, a wielka liczba ludzi nawróci się. Było to także miejsce święte dla Zulusów. Natomiast 17 kwietnia 1958 r. s. Reinolda odczuła potrzebę wykonania wizerunku Maryi z Ngome. Biskup Aurelian Bilgeri z diecezji Eshowe zgodził się na jego namalowanie na podstawie wytycznych benedyktynki. Monachijski artysta Joseph Aman namalował obraz, który następnie 1 maja 1963 r. zabrano do Ngome. Po upływie trzech lat, w marcu 1966 r., odbyła się pierwsza pielgrzymka do Ngome pątników pochodzących przeważnie z Nongomy. Jednak biskup Bilgeri nie zezwolił na organizowanie większej liczby pielgrzymek do tego miejsca. Zgodził się natomiast na postawienie w Ngome małej kapliczki. W tej właśnie kapliczce znalazł miejsce wspomniany wizerunek, przedtem przechowywany w kościele w Ngome i w ngomijskiej szkole.  

Do przedostatniej wizji doszło 28 marca 1970 r. S. Reinolda, ujrzawszy wpierw diabła, doznała pocieszenia od Maryi. Następnie Matka Boża wskazała jej obecnego w owej wizji archanioła Michała (w pancerzu i z włócznią) oraz cherubinów ze splecionymi na piersiach rękoma. Ostatniej wizji doświadczyła s. Reinolda 2 maja 1971 r. Modląc się po Mszy św. z kilkoma kobietami przed wizerunkiem Matki Bożej, uzmysłowiła sobie, że obraz ożył, przesunął się nieco do przodu, a twarz Matki Bożej była „niewiarygodnie piękna”. 

Po śmierci s. Reinoldy w 1981 r. (spoczęła na cmentarzu Inkamana Abbey) nadal odbywały się pielgrzymki do Ngome. W 1984 r. w miejscu, w którym s. Reinolda doznała objawień, wzniesiono nowy kościół, ale dopiero w 1992 r. biskup Bisaye zezwolił na to, by sanktuarium maryjne w Ngome stało się miejscem modlitwy. Cudowne uzdrowienia dokonujące się w sanktuarium w Ngome sprawiają, że porównuje się to miejsce z Lourdes. Sanktuarium to jest zresztą jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Afryce, którym nadal opiekuje się wspólnota benedyktyńska. 

Arka z Ngome – 10 wizji s. Reinoldy
5.8 (96%) 5 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze