Kraków: muzyka dla sióstr benedyktynek

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Koncert utworów barokowych na rzecz budowy muzeum Opactwa Mniszek Benedyktynek w Staniątkach organizują uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie. Do końca maja siostry muszą zebrać 3 mln zł, by rozpocząć budowę muzeum.

Wydarzenie, podczas którego można wesprzeć ochronę bezcennych skarbów opactwa, odbędzie się w Auli bł. Jakuba przy klasztorze franciszkanów 20 maja.

Podczas koncertu młodzi muzycy zaprezentują wokalne i wokalno-instrumentalne utwory epoki baroku, m. in. fragmenty Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego oraz psalmy Mikołaja Gomółki i Wacława z Szamotuł.

Staniąteckie opactwo jest najstarszym klasztorem benedyktynek w Polsce i kryje w sobie wyjątkowe skarby. Od lat siostry podejmują starania budowy muzeum, w którym byłyby pokazane unikatowe zbiory, a także biblioteki, która zapewniłaby przetrwanie bezcennej kolekcji rękopisów i starodruków, wśród których znajduje się m.in. zbiór kolęd i pastorałek z XVI i XVII wieku.

Marzenie sióstr jest o krok od spełnienia: klasztorowi przyznano dotację na budowę muzeum i biblioteki, ale by ją otrzymać, siostry muszą zebrać wkład własny w wysokości 30 proc. wartości inwestycji – niemal 3 miliony złotych. Jeśli do końca maja nie zbiorą brakujących środków, dotacja przepadnie, a wraz z nią prawdopodobnie ostatnia szansa na zabezpieczenie cennych skarbów kultury dla przyszłych pokoleń.

Siostry zbierają środki na utrzymanie klasztoru i budowę muzeum m.in. dzięki sprzedaży karpi czy baranków wielkanocnych oraz ciast i innych specjałów.

Do tej pory benedyktynkom staniąteckim udało się zebrać ok. 700 tys. zł.

Siostry benedyktynki w 2016 r. uzyskały pozwolenie na budowę i rozpoczęły zbiórkę funduszy na realizację tej inwestycji. Uchwałą z 27 czerwca 2017 r. Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 przyznał im dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln zł. Do uruchomienia tych środków niezbędny jest wkład własny, w wysokości minimum 30 proc. kosztów. Program „Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego” zakłada rewaloryzację i adaptację zabytkowych obiektów na muzeum, bibliotekę i czytelnię. Pozwoli ona także na zabezpieczenie i zakonserwowanie cennych zbiorów. Dzięki tej dotacji możliwe będzie również prowadzenie badań i skatalogowanie całego archiwum.

Klasztor mniszek w Staniątkach powstał prawdopodobnie w 1216 roku. Ufundował go Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. W klasztorze przechowywane są bogate zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego: inkunabuły, paramenty liturgiczne, zbiór portretów ksień klasztoru oraz przykłady malarstwa na szkle. Do najcenniejszych skarbów klasztoru należą dwie XIV-wieczne rzeźby tronujących Madonn oraz późnogotycka rzeźba Chrystusa Frasobliwego. Ołtarz główny kościoła to wybitne dzieło późnego baroku, udział w jego tworzeniu brał prawdopodobnie architekt włoski Francesco Placidi. W Staniątkach od stuleci czczony jest cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej.

Fot. benedyktynki-krzeszow.pl

Kraków: muzyka dla sióstr benedyktynek
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze