Australia: biskupi zapraszają młodzież do pomocy w przygotowaniu synodu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Papież Franciszek chce cię usłyszeć! Bądź częścią międzynarodowej rozmowy” – pod takim hasłem Konferencja Episkopatu Australii opublikowała wczoraj presynodalną ankietę online, adresowaną do młodzieży. Skierowana jest ona do osób w wieku 16-29 lat, a jej wyniki posłużą do przygotowania raportu dla sekretariatu Synodu Biskupów.

– Pytania dotyczą wielu tematów, m.in. doświadczenia bycia wysłuchanym, korzystania z mediów społecznościowych i nowoczesnych technologii, przyjaźni i wpływów w dzisiejszym świecie, okazji do zaangażowania się w działania Kościoła, takie jak, ewangelizacja, msze dla młodzieży, animacja we wspólnotach i wydarzenia parafialne – wyjaśniają autorzy we wprowadzeniu do ankiety. Podkreślają, że powstała ona m.in. dzięki inspiracjom zaczerpniętym z kwietniowego spotkania w Rzymie, z udziałem delegatów ŚDM i odpowiedzialnych za przygotowania do synodu o młodzieży na całym świecie.

Abp Julian Porteous

Autorzy ankiety zaznaczają, że jest ona niepowtarzalną okazją dla młodych do wypowiedzenia się na wiele istotnych tematów i zapewniają, „australijscy biskupi widzą potencjał młodych ludzi; chcą ich słuchać i zdają sobie sprawę, że czasem młodzi zmagają się ze znalezieniem poczucia własnego miejsca i celu”.

Badanie nie jest adresowane jedynie do młodzieży związanej z Kościołem, dlatego biskupi zachęcają, by młodzi ludzie rozpowszechniali ją wśród swoich rówieśników. Przypominają też, że włączenie się w nią jest odpowiedzią na papieskie zaproszenie, by wszyscy młodzi, nawet ci, uważający się za agnostyków, uwierzyli, że mają wiele do powiedzenia Kościołowi i światu.

W ankiecie znajdują się m.in. pytania o doświadczenia młodych ludzi w byciu słuchanym przez Kościół – zarówno pozytywne, jak i negatywne. Młodzi pytani są o to, co stanowi dla nich największe wyzwanie dzisiejszych czasów, oraz w jaki sposób Kościół może bardziej włączyć się w towarzyszenie i pomoc młodym ludziom w ich codziennych wyzwaniach. Ankietowani mówią też o swoim uczestnictwie w propozycjach Kościoła, a także o to, jakie wydarzenia i spotkania wewnątrz Kościoła i poza nim są dla młodych ludzi najbardziej interesujące i efektywne.

Ankieta została zredagowana przez Biuro Badań nad Duszpasterstwem przy Konferencji Episkopatu Australii we współpracy z Komisją ds. Etyki Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego. Dedykowana jest osobom w wieku 16-29 lat i będzie dostępna online do 2 lipca br. Odpowiedzi zebrane za pomocą internetowego kwestionariusza posłużą do przygotowania raportu, który zostanie przekazany sekretariatowi Synodu Biskupów w Watykanie.

Australia: biskupi zapraszają młodzież do pomocy w przygotowaniu synodu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze