epa05986574 Tributes lie in St. Ann’s Square for the people who lost their lives during the Manchester terror attack in central Manchester, Britain, 24 May 2017. Britain is on critical alert following the Manchester terror attack on the Manchester Arena late 22 May, that saw 22 people loose their lives with scores of people injured. The government has indicated that the military are to be deployed on the streets along side the police. EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA.

Manchester: kolejne osoby zatrzymane w związku z zamachem

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Brytyjska policja w Manchesterze poinformowała w środę wieczorem o siódmym aresztowaniu w śledztwie dot. poniedziałkowego zamachu terrorystycznego, w wyniku którego zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych.

Siódmy podejrzany, mężczyzna, został zatrzymany w Nuneaton w hrabstwie Warwickshire, ponad 170 kilometrów na południe od Manchesteru; przeszukano też miejsce jego zamieszkania.

Wcześniej policja aresztowała w Wielkiej Brytanii sześć osób: we wtorek zatrzymano brata zamachowca, Ismaila Abediego, a w środę pięć kolejnych podejrzanych – czterech mężczyzn i kobietę – których tożsamość nie została ujawniona.

Ponadto w Libii siły antyterrorystyczne zatrzymały w Trypolisie drugiego brata zamachowcy, Hashema, oraz ojca wszystkich trzech braci, Ramadana.

epa05986575 Armed British police patrols in central Manchester, Britain, 24 May 2017. Britain is on critical alert following the Manchester terror attack on the Manchester Arena late 22 May, that saw 22 people loose their lives with scores of people injured. The government has indicated that the military are to be deployed on the streets along side the police. EPA/ANDY RAIN
Dostawca: PAP/EPA.

W środę po południu szef policji w Manchesterze Ian Hopkins poinformował, że służby prowadzą śledztwo ws. siatki terrorystycznej zaangażowanej w poniedziałkowy zamach. Komisarz policji potwierdził tym samym wcześniejsze spekulacje medialne, że zamachowiec nie działał w pojedynkę, lecz prawdopodobnie był częścią większej grupy.

W poniedziałek wieczorem w Manchesterze doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęły co najmniej 22 osoby, a 119 zostało rannych. Zamachowiec samobójca Salman Abedi zdetonował bombę po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w mieszczącej 21 tys. osób hali widowiskowo-sportowej Manchester Arena.

W środę rano polski MSZ poinformował, że wśród zabitych jest co najmniej dwoje Polaków, a jeden obywatel RP pozostaje pod opieką lekarzy.

Zamach w Manchesterze był najpoważniejszym zamachem na terenie Wielkiej Brytanii od ataków na system transportu publicznego w Londynie w lipcu 2005 roku, w których zginęły 52 osoby, w tym trzy Polki, a blisko 800 ludzi zostało rannych.

W odpowiedzi na atak brytyjska premier Theresa May poinformowała we wtorek wieczorem o podniesieniu poziomu zagrożenia terrorystycznego do najwyższego, czyli piątego, który formalnie oznacza, że kolejny atak jest nie tylko bardzo prawdopodobny, ale może dojść do niego w każdej chwili.

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Manchester: kolejne osoby zatrzymane w związku z zamachem
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze