fot. EPA/DAN HIMBRECHTS

Australia: pożary pustoszą coraz większe tereny [ZDJĘCIA]

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Tegoroczne pożary lasów w Australii, są jednymi z najgroźniejszych w tym stuleciu. Ich powstawaniu sprzyja fala tropikalnych upałów, która ogarnęła zwłaszcza wschodnie i południowe wybrzeża kraju. W ciągu ostatnich dwóch dni zanotowano rekordowe temperatury, dochodzące do 41,9 stopnia Celsjusza.

fot. EPA/DAN HIMBRECHTS


Global Forest Watch Fires, która monitoruje pożary lasów na całym świecie, pokazuje mapę Australii w płomieniach i setki oddzielnych ognisk pożarów. W Nowej Południowej Walii, stanie najciężej doświadczonym przez pożary, po raz drugi w tym roku ogłoszono stan wyjątkowy (w czwartek zginęło tam dwóch członków ochotniczej straży pożarnej, a trzej zostali ciężko poparzeni).  W pożarach spłonęło dotąd 800 domów, 3 mln hektarów łąk i rozmaitych upraw; władze oceniają, że w płomieniach zginęło 2 tys. niedźwiadków koala. Pożary w okolicach Sydney ogarnęły 440 tys. hektarów lasów oraz zarośli. Ogień zagraża już miastu.

>>> Australia: poparzony koala nie przeżył

fot. EPA/DAN HIMBRECHTS


Najgroźniejsze pożary, które przeszły do historii Australii jako „czarna sobota”, wydarzyły się 7 lutego 2009 roku, kiedy to temperatura wzrosła tam do 46,4 st. C, a w ogniu zginęły 173 osoby. Tragedię tę uznano za największą klęskę naturalną w dziejach Australii.

Galeria (15 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze