Austria: do 17 stycznia nabożeństwa bez udziału wiernych
W liturgii może uczestniczyć jednorazowo 5-10 osób włącznie z celebransem. Nazwiska uczestników muszą być wcześniej zgłoszone. Podczas nabożeństwa nie może być żadnych innych osób. Obecnych obowiązywać będą ogólne zasady, a więc dezynfekcja rąk przed wejściem, maseczki i co najmniej 1,5-metrowy odstęp.
>>> Austria: rozesłano Betlejemskie Światło Pokoju
Kościół też walczy z pandemią
Komunia św. może być podawana wyłącznie na rękę. Śpiewać mogą tylko soliści lub kantorzy w imieniu wspólnoty. Zamiast śpiewu zaleca się muzykę instrumentalną, przy czym możliwa jest współpraca do pięciu osób w grupie wokalno-muzycznej. Chrzty oraz śluby kościelne będą udzielane dopiero po lockdownie. W pogrzebach i Mszach pogrzebowych może uczestniczyć do 50 osób. W dalszym ciągu „spowiedź może się odbywać tylko w pomieszczeniu poza konfesjonałem”. Pomieszczenie systematycznie wietrzone musi być na tyle duże, by zapewnić dwumetrową odległość.
Opieka duszpasterska chorych i umierających jest nadal możliwa z zachowaniem surowych zasad higieny.
>>> Austria: islamiści zdewastowali kościół w Wiedniu
Obecne ograniczenia będą obowiązywały we wszystkich 16 Kościołach i wspólnotach wyznaniowych mających osobowość prawną w Austrii, ustalono dziś z minister ds. wyznań Susanne Raab. Jednocześnie episkopat katolicki Austrii opublikował nowe wytyczne dotyczące sprawowania nabożeństw.
„Podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, tuż po Bożym Narodzeniu wchodzi w życie w Austrii nowy lockaut. Ze względu na poważną sytuację wszyscy mają obowiązek wnieść swój wkład i dlatego Kościół katolicki będzie nadal uczestniczył w środkach podejmowanych przez rząd dla opanowania i wygaszenia pandemii”, powiedział w rozmowie z austriacką agencją Kathpress arcybiskup Franz Lackner, przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich.
Pielęgnować wiarę w domu
„Przede wszystkim przez najbliższe tygodnie powinniśmy żyć naszą wiarą w swoich domach, podkreślił i przypomniał słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, że „kto się razem modli, trzyma się razem nawet wtedy, gdy jest trudno”. Te słowa Matki Teresy sprawdziły się już wielokrotnie, gdyż modlitwa umacnia pokój i daje nadzieję, powiedział abp Lackner”. Jednocześnie zaapelował, aby osoby, które źle się czują, bądź jeśli jest wobec nich podejrzenie zakażenia koronawirusem, zostały w domu. Większość nabożeństw będzie transmitowana na żywo w Internecie.
Abp Lackner zaprosił jednocześnie do udziału w zainicjowanej przez episkopat ogólnoaustriackiej inicjatywie modlitewnej w czasie lockdownu. Nowenna pod hasłem „Rozpocznijmy Nowy Rok zaufaniem Bogu!” zacznie się 1 stycznia, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (tego samego dnia Kościół katolicki obchodzi Światowy dzień Pokoju), a zakończy 9 stycznia 2021. Teksty przygotowane przez Konferencję Biskupów są dostępne na platformach wszystkich katolickich diecezji Austrii.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |