Fot. pixabay.com

Austria: lockdown dla niezaszczepionych. Co z praktykami religijnymi?

Począwszy od 15 listopada wprowadzono w Austrii lockdown dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19, który będzie obowiązywał na razie przez 10 dni. Nie nakłada to jednak żadnych ograniczeń na praktyki religijne.

Jak podała agencja katolicka Kathpress w Wiedniu, nowe przepisy lockdownu, przegłosowane dzień wcześniej w austriackim parlamencie, mówią jedynie ogólnie, że wprowadzone zakazy nie obejmują „zgromadzeń w celu praktykowania religii”. W związku z tym można opuścić mieszkanie również w celu „zaspokojenia podstawowych potrzeb religijnych, takich jak wizyty na cmentarzach i indywidualne wizyty w miejscach praktyk religijnych”. Potwierdził to w rozmowie z Kathpress sekretarz generalny austriackiej konferencji episkopatu, ks. Peter Schipka. Kościoły pozostają otwarte dla osobistej modlitwy, odprawiania nabożeństw czy przyjmowania sakramentów.

>>> Biskupi apelują do wiernych o szczepienie się przeciwko Covid-19

Na wzrost liczby zakażeń zareagowali już w ubiegłym tygodniu biskupi i zaostrzyli przepisy dotyczące koronawirusa w Kościele katolickim. Wymogi te obejmują obowiązek noszenia maski FFP2, tak jak w innych miejscach publicznych. Ponadto wszystkie osoby pełniące służbę liturgiczną muszą przedstawić dowód 3G (zaszczepiony, ozdrowieniec lub z aktualnym negatywnym testem). Na uroczystościach „jednorazowych”, takich jak chrzest, Pierwsza Komunia, bierzmowanie czy ślub, obowiązuje zasada 2G (dowód szczepienia lub przebycia infekcji). W takim przypadku można zrezygnować z maski FFP2. Obostrzenia dotyczą również śpiewu chóralnego i prób chóru: mogą one odbywać się tylko w grupie do 25 osób z dokumentem 2G lub negatywnym testem PCR, od 26 osób obowiązkowy jest dowód 3G.

fot. pexels.com

Nowe rozporządzenie w sprawie COVID-19 w Austrii obowiązuje na razie do 24 listopada, a następnie będzie musiało zostać przedłużone. Ograniczenia dotyczą wszystkich osób, które nie są ani zaszczepione, ani wyleczone. Dzieci do dwunastego roku życia są zwolnione z obowiązku przedstawienia jakiegokolwiek dowodu wstępu (wyjątek stanowi Wiedeń, gdzie testy są obowiązkowe od 6. roku życia). Dla starszych dzieci w wieku szkolnym zwolnieniem jest tzw. Ninja Pass, który potwierdza test wykonany w szkole.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze