Austria: „Pro Oriente” pomaga młodym chrześcijanom z Palestyny
Niemal beznadziejna sytuacja polityczna, trudne warunki ekonomiczne, ale także niepokojące zjawiska społeczne i wewnątrzkościelne niepokoją w sposób szczególny młodych chrześcijan w Palestynie. Podkreślili to mocno uczestnicy warsztatów zorganizowanych w tych dniach w Betlejem przez wiedeńską fundację ekumeniczną „Pro Oriente”.
Innym wyzwaniem są dla nich utrudnione spotkania w samej Palestynie ze względu na mur i blokady drogowe stworzone przez Izrael. Połączenie tych wszystkich czynników coraz częściej sprawia, że zwłaszcza młodzi ludzie postanawiają opuścić rodzinne strony i wyemigrować.
W warsztatach w Betlejem uczestniczyło 13 młodych osób z tego miassta oraz Ramallahu, Wschodniej Jerozolimy i z Dżeninu. Pochodzili oni z pięciu Kościołów: prawosławnego, syryjskiego, katolickiego obrządków łacińskiego i melchickiego oraz luterańskiego.
Warsztaty dla młodych
„Pro Oriente” i grupa ekumeniczna „We choose abundant life” (Wybieramy życie w obfitości) zorganizowały w kilku krajach Bliskiego Wschodu warsztaty dla młodych ludzi z różnych Kościołów. Miały one za zadanie utworzenie sieci kontaktów między uczestnikami oraz wspólne poszukiwanie możliwości większego zaangażowania Kościoła i społeczeństwa obywatelskiego w krajach Orientu.
Młodzież z Betlejem stwierdziła, że we wszystkich Kościołach nastąpił znaczny spadek liczby wiernych, zwłaszcza od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. Podkreślano, że wiele kościelnych programów młodzieżowych jest pomyślanych bardziej jako zajęcia rekreacyjne lub kulturalne, podczas gdy ich wymiar teologiczny jest zaniedbywany, a o ekumenizmie prawie się nie wspomina. Wręcz przeciwnie, wśród niektórych duchownych daje się zauważyć postawę antyekumeniczną – ubolewali młodzi.
>>> Włochy: dzięki korytarzom humanitarnym przybędzie 95 uchodźców z Libii
Przestrzeń dialogu
Odpowiedzialna za projekt z ramienia „Pro Oriente” Viola Raheb po spotkaniu w Betlejem wyraziła zaniepokojenie stosunkami między uczestnikami. „Jako chrześcijanka z tego regionu, która dzięki kościelnej i ekumenicznej pracy z młodzieżą w Palestynie stała się orędowniczką większego ekumenizmu i jedności w różnorodności, obserwuję ze smutkiem, że młodym pokoleniom chrześcijan w Palestynie brakuje obecnie tego doświadczenia. Tym pilniejsze jest tworzenie dla nich przestrzeni ekumenicznego dialogu i spotkania”, podsumowała warsztaty w Betlejem. Jej zdaniem doświadczenia młodych ludzi w Palestynie mogą być zbieżne z doświadczeniami w innych krajach Bliskiego Wschodu.
V. Raheb zwróciła też uwagę, że uczestnicy spotkania bardzo się dziwili, że „ktoś chce ich wysłuchać, umożliwia im wypowiedzenie się i twórcze myślenie o przyszłości naszych Kościołów oraz o tym, jak można zwiększyć udział młodych ludzi w życiu Kościoła”. Ją natomiast zaskoczył fakt, że nikt z uczestników nie słyszał o procesie synodalnym ani o temacie synodalności. „Młodzi ludzie pragną większego ekumenizmu, tęsknią za tym i są gotowi angażować się w sprawy ekumenizmu. Jest to powód do nadziei” – stwierdziła przedstawicielka Fundacji.
Irak i Syria
Kolejne warsztaty dla młodzieży wiedeńska instytucja ekumeniczna zorganizuje na początku lipca w Iraku i pod koniec lipca w Izraelu. W połowie września planowane jest spotkanie w Egipcie, a następnie w Syrii. Pierwsze spotkania tetgo rodzaju przeprowadzono w marcu w Bejrucie (Liban), drugie w maju w Ammanie (Jordania).
>>> Meksykański kardynał: parafie muszą płacić przestępcom za ochronę
Działalność „Pro Oriente”
Ekumeniczną Fundację „Pro Oriente” założył w listopadzie 1964 ówczesny arcybiskup Wiednia kard. Franz König w celu rozwijania stosunków ekumenicznych między Kościołem katolickim a Kościołami tradycji wschodniej. Ma ona przyczyniać się do likwidowania granic między Wschodem a Zachodem, zwłaszcza między Kościołami. „Wiedeń jest znakomitym miejscem dla tego rodzaju działań ze względu na swoje położenie geograficzne, a także na historyczne powiązania z Europą Wschodnią i Południowo-Wschodnią” – wyjaśniał w rozmowie z KAI wieloletni przewodniczący Fundacji Johann Marte.
„Pro Oriente” prowadzi pionierską działalność zarówno na rzecz zbliżenia między Kościołami katolickim a prawosławnym, jak i w nawiązaniu po ponad 1500 latach dialogu teologicznego z tzw. Kościołami niechalcedońskimi, które oddzieliły się od Kościoła powszechnego po Soborze w Chalcedonie w 451 r.
Na początku lat 90. XX wieku, gdy przestał istnieć Układ Warszawski i nastąpiły przemiany polityczne, Fundacja starała się być mediatorem w konfliktach na tle etnicznym i religijnym towarzyszących rozpadowi byłej Jugosławii. Zachęcała wówczas do wspólnych rozmów biskupów katolickich i prawosławnych, którzy przeżyli tę samą historię, ale w różny sposób ją interpretowali. Efektem była utworzona przez „Pro Oriente” w 1994 roku i działająca do dziś komisja ds. historii Europy Południowo-Wschodniej z udziałem historyków i teologów.
Fundacją kieruje 70-osobowe kuratorium, na którego czele stoi zawsze arcybiskup Wiednia, obecnie kard. Christoph Schönborn. Przewodniczącym zarządu jest zawsze osoba świecka – od 2018 roku funkcję tę pewłni Alfons M. Kloss, były ambasador Austrii przy Stolicy Apostolskiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |