fot. EPA

Austria: w St. Pölten odbędzie się międzynarodowe spotkanie młodzieży z Bliskiego Wschodu

W mieście Sankt Pölten – stolicy Dolnej Austrii – odbędzie się w dniach 29-31 stycznia międzynarodowe spotkanie młodzieży z Bliskiego Wschodu, zorganizowane przez wiedeńską fundację ekumeniczną Pro Oriente. W wydarzeniu spodziewany jest udział 22 młodych kobiet i mężczyzn z Syrii, Iraku, Libanu, Jordanii, Palestyny, Egiptu i Izraela. Należąc do różnych Kościołów, odzwierciedlają oni różnorodność chrześcijańską na Bliskim Wschodzie.

W ubiegłym roku fundacja zorganizowała sześć warsztatów dla młodzieży w Egipcie, Iraku, Izraelu, Jordanii, Libanie i Palestynie z udziałem ponad 150 młodych chrześcijan z tych ziem. Obecnie niektórzy z nich przyjadą do Austrii.

>>> Prezydent spotkał się z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych [+GALERIA]

W czasie warsztatów przewidzianych w St.Pölten będą rozważane takie zagadnienia, jak młodzi ludzie przeżywają sytuację polityczną, gospodarczą, społeczną i kościelną w swoich krajach, co chcieliby zmienić i jak? Organizatorzy chcą stworzyć swym gościom forum, na którym będą mogli zostać wysłuchani i nawiązać kontakty. Będzie to też okazja do pogłębienia i kontynuacji dotychczasowych warsztatów w krajach bliskowschodnich.

W stolicy Dolnej Austrii o swoich problemach będą mówić członkowie Kościołów: chaldejskiego, melchickiego, syryjskiego, syryjskokatolickiego, prawosławnego, maronickiego, koptyjskiego, anglikańskiego, rzymskokatolickiego, ormiańskiego apostolskiego, luterańskiego i prezbiteriańskiego. Grupie towarzyszą teologowie z Libanu, Jordanii, Palestyny i Egiptu. Inicjatorką projektu jest Viola Raheb z „Pro Oriente”.

Po zakończeniu spotkania jego uczestnicy odwiedzą, na zaproszenie miejscowych oddziałów fundacji, Salzburg, Linz Graz i Wiedeń, gdzie spotkają się z młodzieżą austriacką.

>>> Papież do delegacji wspólnot religijnych z Ukrainy: wasza jedność jest przykładem

Bliskowschodnia inicjatywa młodzieżowa „Pro Oriente” wzbudziła międzynarodowe zainteresowanie. Pierwsze warsztaty odbyły się w marcu 2022 roku w Bejrucie (Liban), kolejne w maju w Ammanie (Jordania), w czerwcu w Betlejem (Palestyna) i w lipcu w Erbilu/Ankawie (Irak). W pierwszej połowie września w Betlejem odbyły się warsztaty dla młodych z Izraela i w połowie tego miesiąca – w Egipcie. Tam też na zaproszenie koptyjskiego papieża-patriarchy Teodora (Tawadrosa) II, w Centrum Logos w Wadi Natrun spotkało się 22 młodych ludzi i młodych dorosłych, należących – podobnie jak w pozostałych warsztatach – do różnych Kościołów. Dla wielu uczestników było to pierwsze spotkanie z młodzieżą z innego wyznania.

Jednym z owoców tych spotkań było wyrażane przez młodych ludzi pragnienie większej synodalności i większego ekumenizmu. Chcieliby oni również, aby zwierzchnicy kościelni poświęcili więcej uwagi ich obawom i życzeniom. Stwierdzili, że nie tylko wiele dowiedzieli się o ekumenizmie i synodalności, ale przede wszystkim żyli nimi podczas warsztatów. Mówili, że słuchanie siebie nawzajem, wzajemna aprobata oraz duch współpracy i wspólnoty pozwoliły im doświadczyć szacunku i akceptacji, dając im nadzieję, że razem będą w stanie lepiej poradzić sobie z wieloma wyzwaniami związanymi z pozostaniem w rodzinnych stronach. Fundacja wiedeńska planuje kolejne warsztaty w Syrii, Libanie, Iraku i Izraelu/Palestynie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze