Fot. Youtube/Centrum Kultury i Promocji Gminy

Bachledówka: aktorka Stanisława Celińska wystąpiła na III Wieczornicy z Wyszyńskim

Stanisława Celińska z zespołem i aktorzy z Krakowa Piotr Piecha oraz Jan Nosal wystąpili w sobotni wieczór 13 sierpnia w czasie III Wieczornicy z Wyszyńskim, która miała miejsce przy sanktuarium na Bachledówce. „Wieczornica z Wyszyńskim” nawiązuje do wakacji, jakie w latach 1967-1973 spędzał tam kard. Stefan Wyszyński.

– Wciąż żywa jest pamięć mieszkańców Czerwiennego i okolicznych miejscowości o wieczorach spędzanych z prymasem przy muzyce góralskiej i jego nauce. Nauczanie Wyszyńskiego ma wymiar ponadczasowy, nie straciło nic na aktualności mimo upływu lat. Wydarzenie ma nie tylko wymiar religijny, ale również społeczny i patriotyczny – mówiła Małgorzata Kulawiak, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu. Liczną publiczność i gości pozdrowił także paulin o. Jerzy Kielech, proboszcz parafii na Bachledówce.

>>> „Nie bardzo kwapiłem się do książki”. 10 wspomnień kard. Wyszyńskiego z dzieciństwa

Kremówki i inne słodkości

Na Wieczornicy z Wyszyńskim wystąpiły zespoły regionalne z gminy Czarny Dunajec, kapela góralska, aktor Teatru Ludowego w Krakowie Jan Nosal, Schola „Niebo” z Piekielnika, zespół „Wniebogłosy” oraz gwiazda koncertu Stanisława Celińska z zespołem. Całość ubogaciły fragmenty monodramu pt. „Zapiski więzienne – droga duchowa” w reżyserii Jarosława Tochowicza. W rolę kardynała Wyszyńskiego wcielił się aktor Piotr Piecha.

Wśród artystów, którzy wystąpili na Bachledówce, była także znana aktorka Stanisława Celińska wraz z zespołem. W zaprezentowanym repertuarze, jaki zaprezentowała, znalazły się dwa utwory, które zaśpiewała wraz z najmłodszymi góralami. Artystka zachęciła nawet liczną publiczność, pomimo bardzo niesprzyjającej pogody, do wspólnego tańca w rytm utworu o czekoladzie. – No bo przecież papież lubił kremówki i inne słodkości – żartowała Stanisława Celińska.

Fot. Youtube/Centrum Kultury i Promocji Gminy

Na Bachledówce powstaje nowoczesne muzeum Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie będą udostępnione różne pamiątki po tym kościelnym dostojniku. Podczas wieczornicy można było przekazać dowolną ofiarę na ten cel, korzystając uprzednio z poczęstunku przygotowanego przez Związek Podhalan.

I Wieczornica z Wyszyńskim odbyła się w 2020 roku w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce. W koncercie wystąpili reprezentanci zespołów regionalnych z Gminy Czarny Dunajec oraz gościnnie Marcin Styczeń z zespołem. Obostrzenia pandemiczne uniemożliwiły udział publiczności. Koncert udokumentowano na płycie CD/DVD dzięki wydawcy – CKIP w Czarnym Dunajcu. Z kolei II Wieczornica z Wyszyńskim odbyła się już z udziałem publiczności. Na plenerowej scenie pojawili się nie tylko górale, ale także Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod batutą Agnieszki Kreiner, a gwiazdą wieczoru była Eleni. Fragmenty homilii Prymasa Tysiąclecia odczytał aktor Włodzimierz Matuszak.

Organizatorzy wydarzenia: Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Parafia Ojców Paulinów pw. Matki Bożej Jasnogórskiej na Bachledówce.

Patronat honorowy na wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze