fot. unsplash

Badanie: maleje popularność pracy zdalnej

Maleje popularność pracy zdalnej. W październiku ub.r. zdalnie lub hybrydowo pracowało 28% czynnych zawodowo Polaków, tj. o 6 pkt proc. mniej niż w marcu 2022 r. – wynika z opublikowanego w poniedziałek podsumowania badania Pracuj.pl.

Badanie preferencji pracowników odnośnie modelu pracy zdalnej i hybrydowej oraz stacjonarnej przeprowadziło ARC Rynek i opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Jak wskazano w udostępnionym w poniedziałek opracowaniu wyników badania, widoczna jest tendencja powracania do biur, ale zdalny i hybrydowy model pracy pozostają popularne.

Zgodnie z badaniem w październiku 2022 r. zdalnie lub hybrydowo pracowało 28% czynnych zawodowo Polaków w porównaniu do 34% w marcu 2022 r. (spadek o 6%) i 35% w październiku 2021 r. (spadek o 7%).

Spośród ankietowanych pracowników wykonujących swoje obowiązki zdalnie lub hybrydowo, tylko 8% chciałoby pracować wyłącznie z biura w ciągu najbliższych 1-2 lat. Zarazem pracę wyłącznie zdalnie preferowałoby 28% respondentów z tej grupy (wzrost o 0,5% w porównaniu do marca 2022). Dla 34% preferowana byłaby praca w formule hybrydowej z obecnością w biurze minimum raz w tygodniu (wzrost o 2,5%), a dla 30% – hybrydowo, w biurze 2-3 razy w miesiącu (wzrost o 3%).

>>> Jak zdrowo się odżywiać pracując zdalnie? [WIDEO]

fot. freepik

Wśród osób pracujących w modelu hybrydowym, 29% ankietowanych deklarowało jako preferowany maksymalnie 30% udział pracy zdalnej (spadek o 1% w stosunku do marca 2022), 30% w zakresie 40-50% (wzrost o 3%), 28% w przedziale 60-70% (spadek o 3%), a 13% 80-90% (wzrost o 1%).

43% pracowników hybrydowych jako preferowany dzień pracy w biurze wskazało poniedziałek, 19% wtorek, 21% środę, 10% czwartek, 5% piątek, a weekendy tylko 2%.

Odpowiadając na pytanie o warunki zwiększające skłonność do aplikowania, najwięcej badanych wskazywało na dofinansowanie kosztów pracy zdalnej (66%, możliwość wyboru modelu pracy (62%), otwartość na osoby spoza lokalizacji firmy (54%), a w dalszej kolejności również na pracę wyłącznie w modelu zdalnym (38%). Brak możliwości pracy zdalnej lub hybrydowej była czynnikiem zmniejszającym skłonność do aplikowania dla 41% ogółu ankietowanych, a możliwość pracy wyłącznie w modelu zdalnym – dla 23% badanych.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną wejdzie w życie po upływie dwóch miesięcy od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw, co nastąpiło 6 lutego br. Zgodnie z przyjętą w przepisach definicją, praca zdalna to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach, takich jak m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze