Fot. katemangostar/freepik.com

Badanie: większość Polaków nie zna podstawowych pojęć dotyczących cyberbezpieczeństwa

Większość Polaków nie zna podstawowych pojęć związanych z bezpieczeństwem w sieci. Ponad 60% nie potrafiło powiedzieć, czym jest chargeback, phising czy skimming – wynika z badania przeprowadzonego w styczniu br. przez Santander Consumer Bank.

Zły stan wiedzy z obszaru cyberbezpieczeństwa ma swoje odzwierciedlenie w samoocenie Polaków na ten temat. Prawie połowa z nas nie ocenia jej na wyżej niż 3. Jednocześnie co piąty z nas nigdy nie próbował dokształcać się w zakresie niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z internetu (20%) – wynika z badania.

W czasach pandemii coraz więcej osób zaczęło załatwiać sprawy w sieci. Z najnowszego badania przeprowadzonego na potrzeby kolejnego raportu z serii „Polaków Portfel Własny” wynika, że ponad połowa ankietowanych nie potrafiła podać definicji chargebacku (64% badanych), phisingu (61%) i skimmingu (65%).

>>> Ekspert: cyfrowe piekiełko naszych dzieci

laptop
Fot. pixabay

Nie jest dobrze

Jak wynika z badania, jesteśmy świadomi swojej niewiedzy. Tylko co czwarty Polak stwierdził, że jego zasób wiadomości na temat niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z internetu jest na zdecydowanie dobrym poziomie (24%), w tym najwięcej 18-29 latków (42% ). Co trzeci ocenił go na 3 (33%), a co dziesiąty na 2 (ok. 11%).

Jak wskazują autorzy badania – mimo że stan naszej wiedzy o niebezpieczeństwach w sieci pozostawia wiele do życzenia – część z nas nie wydaje się zainteresowana dokształcaniem. Co piąty ankietowany przyznał, że nigdy nie szukał żadnych wiadomości na ten temat (20%). Przeważająca większość (80%) Polaków przyznała jednak, że przynajmniej raz w życiu zdarzyło im się zapoznawać z informacjami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Może to zwiastować, że z czasem nasza wiedza ulegnie poprawie, zwłaszcza jeżeli będziemy korzystać z godnych zaufania źródeł np. strony internetowej banku lub urzędu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze