PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Bahrajn: papież weźmie udział w forum dialogu i będzie modlił się o pokój

Papież Franciszek w piątek w drugim dniu wizyty w Bahrajnie w Zatoce Perskiej weźmie udział w ceremonii zamknięcia forum dialogu pod hasłem: „Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji”. Spotka się z przedstawicielami islamu i weźmie udział w ekumenicznej modlitwie o pokój w katedrze Matki Bożej Arabskiej.

Rozpoczęte w czwartek forum odbywa się w Pałacu Królewskim Sakhir w Awali niedaleko stolicy kraju – Manamy. Jego organizatorami są królewskie Globalne Centrum na Rzecz Pokojowej Koegzystencji i Muzułmańska Rada Starszych, czyli międzynarodowa organizacja z siedzibą w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, założona w 2014 roku w celu krzewienia pokoju we wspólnotach islamskich.

Do gremium tego należą eksperci i przedstawiciele islamu, cieszący się uznaniem jako orędownicy zasad sprawiedliwości, niezależności i umiaru.

>>> Papież jedzie do Bahrajnu. To pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju

W obradach uczestniczą król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa, liderzy religijni z różnych krajów, wśród nich egipski uczony islamski, wielki imam uniwersytetu al-Azhar w Kairze szejk Ahmed al-Tajjeb . To z nim w 2019 roku Franciszek podpisał w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dokument o ludzkim braterstwie, uznany za krok milowy w dialogu między chrześcijaństwem i islamem.

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Jako cel obrad przedstawiono budowę mostów dialogu, krzewienie globalnej koegzystencji i braterstwa. Mowa jest o roli religii w reagowaniu na wyzwania czasów oraz dążeniu do pokoju na świecie.

Przemówienia monarchy i szejka poprzedzą wystąpienie papieża.

Jego wizycie na forum ma towarzyszyć parada lotnicza- zapowiedzieli organizatorzy.

Na popołudnie zapowiedziano prywatne spotkanie papieża z szejkem Ahmedem al-Tajjebem – filozofem, który jest – jak się przypomina- jego najważniejszym rozmówcą ze świata islamu, czołowym reprezentantem nurtu sunnickiego, którego autorytet i pozycja uznawane są w wymiarze globalnym. Spotykają się regularnie; ostatnio widzieli się we wrześniu w Kazachstanie, na kongresie liderów religii świata.

Następnie Franciszek razem z wielkim imamem udadzą się do meczetu przy Pałacu Królewskim na spotkanie z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych. To będzie kolejna wizyta Franciszka w meczecie w latach jego pontyfikatu. W programie tego wydarzenia jest lektura fragmentów Koranu i Księgi Rodzaju, przemówienia reprezentantów islamu oraz papieża.

Po tym spotkaniu Franciszek pojedzie do położonej kilometr od meczetu katedry Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Perskiej na spotkanie ekumeniczne i wspólną modlitwę o pokój. To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń całej wizyty.

>>> Bahrajn: modlitwa z papieżem o pokój odbędzie się w nowej katedrze

Katedra niedaleko Manamy, największa w Zatoce Perskiej, została konsekrowana w grudniu zeszłego roku jako świątynia dla 2,5 mln katolików z Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru i Arabii Saudyjskiej, którymi w większości są migranci z różnych krajów, głównie z Azji, pracujący m.in. przy wydobyciu ropy naftowej. Teren na jej budowę podarował król. Znajduje się tam siedziba Wikariatu Apostolskiego Arabii Północnej, otwartego również dla innych wyznań chrześcijańskich.

Ta największa świątynia katolicka na Półwyspie Arabskim może pomieścić ponad 2 tys. osób. Swoim kształtem przypomina namiot, w którym według Starego Testamentu Mojżesz spotykał się ze swoim ludem. Wokół katedry jest pustynia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze