Bartłomiej I krytykuje nacjonalizm rosyjskiego prawosławia. „Odpowiedzą przed Bogiem”
Jako niebraterską i antychrześcijańską określił Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I umyślną infiltrację Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Afryce.
Duchowny zwierzchnik prawosławia wystosował do Patriarchy Aleksandrii, Teodora stanowczy list, w którym podkreśla poważne zagrożenie, jakie stanowi dla Kościoła etnofilizm. Stwierdza, że Kościół jest dziś „wewnętrznie chory i wyczerpany w katastrofalnej introwersji, w obliczu stale rosnącego śmiertelnego raka ideologii nacjonalistycznej”. Etnofiletyzm (gr. ethno – naród, phili – rasa, plemię) jest dążeniem i zasadą nacjonalistyczną stosowaną w eklezjologii do wywyższenia określonej grupy narodowościowej w obrębie Kościoła. Dąży do tworzenia lokalnych Kościołów na zasadach narodowościowych i etnicznych. Podstawową zasadą etnofiletyzmu jest jedność narodowościowa, językowa i kulturowa w obrębie Kościoła lokalnego. Służy więc uwypukleniu, w ramach eklezjologicznej struktury, pewnej grupy narodowej.
Ostre słowa patriarchy Bartłomieja
Patriarcha Ekumeniczny podkreśla rosnące lekceważenie przez Moskwę porządku kościelnego i eklezjologicznego, zauważając, że kwestia ta stała się oczywista nie tylko w kręgach prawosławnych, ale także we wspólnocie międzynarodowej.
Odnosząc się do wkroczenia rosyjskiego Kościoła w kanoniczne granice Patriarchatu Aleksandrii, patriarcha Bartłomiej podkreślił, że hierarchowie Patriarchatu Moskiewskiego odpowiedzą przed Bogiem za swoje poważne kościelne wykroczenia i szkody wyrządzone Kościołowi Aleksandrii, zwłaszcza duszom tysięcy nowych konwertytów poszukujących zbawienia w Kościele prawosławnym.
W ostrych słowach Patriarcha Ekumeniczny opisuje nielegalne działania Cerkwii rosyjskiej w Afryce, oskarżając jej hierarchów o zachowywanie się jak banda i przedkładanie dominacji rasowej nad jedność kościelną. „Nie są posłuszni pokornemu Chrystusowi, ale potężnemu złotu” – stwierdza Bartłomiej. Kontynuuje: „Bezwstydnie deklarują, że najpierw są Rosjanami, a potem prawosławnymi. Zmienili obowiązujący od dawnych czasów porządek kościelny, który został im autentycznie przekazany, szaty liturgiczne, a nawet oficjum i tradycje, aby wszystkim było jasne, że różnią się i wyróżniają”.
Autorytet Patriarchatu Konstantynopolitańskiego
Tradycyjnie Patriarchat Konstantynopolitański jest pierwszym spośród Kościołów prawosławnych, a Patriarcha jest honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia, to znaczy nie ma on formalnie żadnej władzy prawnej nad innymi Kościołami prawosławnymi. To on jednak właśnie reprezentuje świat prawosławny na różnych forach międzynarodowych, to jego zdanie jest najważniejsze przy udzielaniu autokefalii (pełnej niezależności) innym wspólnotom prawosławnym w różnych krajach. Jego pełny tytuł brzmi: Jego Wszechświątobliwość Arcybiskup Konstantynopola, Nowego Rzymu i Patriarcha Ekumeniczny (Powszechny).
List odnosi się również do wojny Rosji w Ukrainie i stanowiska Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. „Dziś z radością błogosławią świętą broń, morderczą broń przeciwko prawosławnym Ukraińcom, którzy bronią integralności terytorialnej swojego kraju” – pisze Bartłomiej.
Kończąc swój list, Patriarcha Ekumeniczny zapewnia Patriarchę Aleksandrii, że Kościół Aleksandryjski nie jest sam w obliczu tych wyzwań.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |