
Parafia św. Jana Bosko w Luboniu fot. ks. Maciej Szymczak
Beatyfikacja ks. Stanisława Streicha 24 maja 2025. Watykan potwierdził datę
„Dykasteria ds. Świętych potwierdziła kalendarz beatyfikacji. 24 maja 2025 do chwały ołtarzy wyniesiony zostanie Czcigodny Sługa Boży ks. Stanisław Streich” – czytamy w mediach społecznościowych archidiecezji poznańskiej.
Informację o potwierdzeniu zaplanowanej w Poznaniu beatyfikacji przekazał abp. Zbigniewowi Zielińskiemu, metropolicie poznańskiemu, podsekretarz Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych ks. Bogusław Turek.
„Zapraszamy na uroczystości beatyfikacyjne ks. Streicha na placu katedralnym w Poznaniu 24 maja o godz. 11. To wielkie święto dla archidiecezji poznańskiej, ks. Stanisław Streich był prawdziwie dobrym pasterzem, naśladującym Jezusa, którego naukę głosił słowem i potwierdzał czynem. Jego osobowość może być dziś przykładem dla młodych pokoleń” – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji.
Zdaniem postulatora, w beatyfikacji ks. Streicha może uczestniczyć kilka, a może kilkanaście tysięcy wiernych, bowiem chęć obecności w Mszy beatyfikacyjnej już teraz wyraża bardzo wielu księży oraz wiernych z poszczególnych parafii. “W powojennej historii archidiecezji poznańskiej będzie to na pewno wydarzenie wyjątkowe” – zaznacza ks. Mueller. Zdaniem duchownego, proboszcz-męczennik z Lubonia może być patronem jedności, ludzi w kryzysie, duszpasterza, spowiednika.
>>> Abp Stanisław Gądecki: ksiądz Streich był dla II RP tym, kim w PRL był ksiądz Popiełuszko
“Ks Streich zginął w czasie Mszy św., a więc jego beatyfikacja zwraca uwagę na sakrament Eucharystii. Wyspowiadał się przed śmiercią, a zamachowiec podszedł do konfesjonału i zapowiedział ks. Streichowi, że go zabije. Dotykamy więc dwóch sakramentów bardzo związanych z kapłaństwem: pokuty i eucharystii. Szukając przesłania tej beatyfikacji, być może powinniśmy łączyć postać ks. Streicha z tymi sakramentami i w tym ‘kluczu’ go poznawać” – powiedział KAI ks. Mueller.

Duchowny zwraca uwagę, że zainteresowanie postacią zamordowanego w wieku 36 lat ks. Streicha wciąż wzrasta. Pojawia się coraz więcej publikacji, a w przyszłym tygodniu w Poznaniu odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o proboszczu z Lubonia.
Obecnie przygotowywane są egzemplarze relikwiarza: dla poznańskiej katedry, dla parafii w Luboniu, której proboszczem był ks. Streich oraz dla kościoła św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie spoczywają relikwie kilkorga polskich męczenników, w tym św. Wojciecha, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. bp. Michała Kozala i Karoliny Kózkówny.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |