Będzie dwóch nowych błogosławionych z Albanii
Już wkrótce Kościół katolicki w Albanii będzie miał dwóch nowych błogosławionych. Według informacji portalu Vatican News” papież Franciszek uznał męczeństwo księży: Luigiego Paliqa i Gjona Gazulli. Obaj zostali zamordowani na początku XX wieku. Oficjalne uznanie nastąpiło podczas audiencji udzielonej dzień wcześniej prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynałowi Marcello Semerano.
>>> Abp Marek Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego
Luigi Paliq urodził się w Kosowie w 1877 roku i dorastał w rodzinie katolickiej. W wieku 19 lat wstąpił do zakonu franciszkanów we Włoszech, gdzie w 1901 roku przyjął święcenia kapłańskie, a następnie został odesłany do ojczyzny. Od 1912 r. pracował na terenach zajętych po pierwszej wojnie bałkańskiej przez Czarnogórę, a mieszkańcy – albańscy katolicy i muzułmanie – zostali zmuszeni do przejścia na prawosławie. Ks. Paliq nawoływał ludzi, aby pomimo ryzyka pozostali wierni swoim przekonaniom, za co został aresztowany w marcu 1913 r., pobity w więzieniu, torturowany i zabity 7 marca przez czarnogórskich żołnierzy.
Jan (Gjon) Gazulli urodził się w 1893 r. w Dajc w Albanii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1919 r., po czym pracował jako kapłan w różnych parafiach. Jedną z jego licznych inicjatyw było utworzenie parafialnej szkoły dla nauki religii katolickiej, co zaniepokoiło autorytarny reżim prezydenta Ahmeta Zogu. Pomimo gróźb – w przeciwieństwie do wielu księży – zdecydował się pozostać w Albanii. Pod koniec 1926 roku został aresztowany pod zarzutem utrudniania wspólnej nauki muzułmanów i chrześcijan.
>>> Biblijne spojrzenie na odpoczynek Boga i człowieka
W więzieniu ks. Gazulli znosił tortury i prześladowania, pozostając wiernym swojej wierze. Ostatecznie urządzono upozorowany proces, w którym uznano go za winnego fałszywych zarzutów i powieszono na placu Scutari 5 marca 1927 r. Jego dobra sława jako męczennika szybko się rozprzestrzeniła, nawet wśród niekatolików. Według Watykanu został zamordowany „z nienawiści do wiary”.
Jednocześnie papież upoważnił kard. Semerano do wydania dekretów o heroiczności cnót czworga kandydatów na ołtarze: włoskiego franciszkanina o. Isaia Columbro (1908-2004), dwóch Hiszpanek: Ascensión Sacramento Sánchez Sánchez (1911-1946) z Instytutu Świeckiego Krucjaty Ewangelicznej (Cruzada Evangélica) i działającej w Brazylii hiszpańskiej siostry zakonnej Wincenty Guilarte Alonso (1879-1960) ze Zgromadzenia Córek Jezusa, a także włoskiej siostry zakonnej Marii Konstancji Zauli (1886-1954), założycielki Zgromadzenia Służebnic Adoratorek Najświętszego Sakramentu. Do ich beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu przypisywanego ich wstawiennictwu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |