fot. unsplash

Będzie kolejny synod? Dla którego regionu tym razem?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Amazonia i jej lasy są ważne, ale nie wolno też zapominać, jak istotną rolę w sieci życia odgrywa Oceania – mówi arcybiskup Peter Loy Chong i proponuje zorganizowanie synodu biskupów dla Oceanii. 

Zdjęcie: widok na Oceanię, fot. domena publiczna


Archidiecezja Suva, na czele której stoi hierarcha, jest położona na jednej z 300 wysp Fidżi. Wiele z nich leży poniżej stale podwyższającego się poziomu morza i jest zagrożona zanieczyszczeniem środowiska.

>>> Bp Mazur o misjonarzach z Papui Nowej-Gwinei: dynamiczny, młody Kościół!

fot. Paweł Bieliński / KAI


Tymczasem kard. John Ribat z Papui-Nowej Gwinei ostrzegł przed coraz większą liczbą uchodźców klimatycznych w regionie Pacyfiku. – Podnoszący się poziom morza i coraz większe zasolenie wód gruntowych zmuszają ludzi do opuszczania ich wiosek i przenoszenia się na tereny wyżej położone – powiedział kard. Ribat w rozmowie z amerykańską agencją katolicką CNS. Hierarcha uczestniczył w obradach zakończonego wczoraj w Watykanie specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii. Przestrzegł też, że na skutek przesiedleń może dochodzić do nowych konfliktów.

>>> Coraz więcej wysp Oceanii znika pod wodą 

Zdjęcie: papież z uczestniczkami Synodu dla Amazonii, fot. EPA/GIUSEPPE LAMI


Abp Chong od dawna angażuje się w ochronę środowiska, w obronę ludów tubylczych Oceanii oraz w kwestię równowagi ekologicznej. Skarży się, że w swoich działaniach dostrzega wiele obojętności krajów uprzemysłowionych wobec ofiar zmian klimatycznych. – Ale kiedy wzrasta poziom morza, musimy ponosić tego konsekwencje – stwierdził abp Chong.

>>> Neutralność klimatyczna przed 2050 rokiem – czy to możliwe?

Zdjęcie: wybrzeże Pacyfiku, fot. unsplash

Zobacz także
Wasze komentarze