Fot. Marcin Bednarski/PAP

Bp Milewski: to nieprawda, że katolicyzm dawno przeminął

– W Internecie i telewizji wielu głosi antyświadectwo, że chrześcijaństwo jest niemodne, a katolicyzm dawno przeminął – to nieprawda – stwierdził bp Mirosław Milewski 27 października w parafii Mokowo w diecezji płockiej. Dokonał tam poświęcenia odnowionego kościoła.

W rocznicę poświęcenia kościoła bp Mirosław Milewski w homilii zaznaczył, że akt poświęcenia kościoła, to jedna z najważniejszych uroczystości parafialnych. Od kiedy stał się on domem Bożym, wierni gromadzą się w nim, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty.

– Dzień poświęcenia kościoła jest w pewien sposób porównywalny z chrztem człowieka. Tak, jak przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym, tak przez poświęcenie świątynia staje się budynkiem przeznaczonym do wyłącznej służby Bożej. Jedna z najpiękniejszych definicji chrztu św. mówi, że przez chrzest człowiek staje się „świątynią Boga” – powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej.

>>> Po co nam chrzest?

Zapytał też wiernych, czy żyją ze świadomością swojego chrztu św.: od słowa „chrzest” pochodzi przecież słowo „chrześcijanin”. Być ochrzczonym, to znaczy być chrześcijaninem. Chrzest czyni ludzi dziećmi Boga Ojca, przyjaciółmi Jezusa.

Hierarcha podkreślił, że człowiek ochrzczony powinien w swoim środowisku, w którym żyje i pracuje, świadczyć o Bogu i o swojej wierze. To nie jest łatwe, bo są środowiska, które mają „alergię” na chrześcijaństwo, akceptują „tęczowe piątki” w szkołach, marzą o kapłaństwie kobiet, przeszkadza im celibat księży i dla których różaniec z krzyżykiem jest po prostu naszyjnikiem.

Stwierdził, że tych ludzi często widać w internecie i telewizji, słychać ich złorzeczenie na katolików, na księży, na siostry zakonne. Oni głoszą, że w Kościele nie ma Boga, a jest tylko zło. Przeszkadza im religia w szkołach, a Kościół chcieliby zepchnąć do kruchty. Marzą o świecie bez zasad, bez „Ojcze nasz”, bez konfesjonału; cieszą się bardzo, gdy zmniejsza się liczba wiernych na niedzielnych Mszach świętych.

pexels

– Oni nie głoszą świadectwa – oni głoszą antyświadectwo, chcąc nas omamić swoimi zgubnymi ideami, że chrześcijaństwo jest niemodne, a katolicyzm dawno przeminął. My – chrześcijanie z krwi i kości, nie wierzymy tej antyboskiej propagandzie. Wiemy, że jesteśmy „Bożą budowlą”, położoną na fundamencie, którym jest Chrystus – zaakcentował bp Milewski.

Bp Milewski dokonał także poświęcenia odnowionego kościoła parafialnego w Mokowie.

***

Parafia pw. św. Marii Magdaleny w Mokowie powstała prawdopodobnie w XIII wieku. Obecny kościół parafialny nosi tytuł Świętej Trójcy, a konsekrowany był 81 lat temu, 9 października 1938 r., przez bł. bp. Leona Wetmańskiego, biskupa pomocniczego diecezji płockiej (zamęczonego przez Niemców w czasie II wojny światowej w obozie w Działdowie). W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przywieziony w 1945 r. z Wołynia. W ostatnich latach kościół był systematycznie odnawiany: zmodernizowano dach i schody do kościoła, odnowiono malaturę, a ostatnio posadzkę. Nad remontami czuwał ks. Zbigniew Milczarek, proboszcz parafii Mokowo.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze