Fot. flickr/EpiskopatNews

Spotkanie rządu i episkopatu? „Nie jest planowane”

Skład kościelnych organizacji, głównie Caritas w pomoc migrantom na granicy polsko-białoruskiej, planowane zmiany w sprawie wyboru religii lub etyki w szkole, restrykcje sanitarne związane z pandemią w i sposób ich wprowadzania w stosunku do Kościoła – to niektóre zagadnienia, jakie w ostatnich miesiącach dotyczyły stosunków między Kościołem a państwem.

Zwykle sprawy ważne z punktu widzenia tych relacji są podejmowane na cyklicznych posiedzeniach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. Jak się dowiedziała Katolicka Agencja Informacyjna, w najbliższym czasie takie posiedzenie nie jest jednak planowane. Ostatnie odbyło się niemal trzy lata temu. O tym, że nie ma planów zorganizowania, w dającym się określić czasie, posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, KAI usłyszała od obu stron: kościelnej i państwowej.

>>> Biskupi, 19 listopada, podsumują wizytę ad limina

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, którego szef jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej, przypomniało, że zgodnie z art. 4 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski została powołana w celu rozpatrywania problemów związanych z rozwojem stosunków między Państwem i Kościołem Katolickim oraz w sprawach interpretacji przepisów ustawy. Komisja nie ma ustalonego formalnego regulaminu działania, w związku z czym funkcjonuje na podstawie przyjętej praktyki.

Ostatnio nie była zgłaszana potrzeba zorganizowania posiedzenia Komisji, w związku z czym nie były ustalane ewentualne tematy obrad. Niemniej, w przypadku otrzymania ze Strony Kościelnej informacji o chęci spotkania, takie posiedzenie zostanie zorganizowane” – poinformowano KAI w wydziale prasowym MSWiA. Resort zwrócił też uwagę, że „w kontekście zorganizowania posiedzenia Komisji należy mieć także na względzie obecnie obowiązujący stan pandemii i generalne niepreferowanie organizowania spotkań przy tak dużej liczbie uczestników”. Jak informuje MSWiA, „Strona Kościelna nie występowała z inicjatywą zorganizowania ewentualnego posiedzenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej”. Z powodu pandemii nie odbywały się także spotkania z innymi związkami wyznaniowymi. KAI zapytała też stronę kościelną o ewentualne plany dotyczące spotkania Komisji Wspólnej. – Nie jest planowane spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu PR i KEP – poinformowało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Ostatnie posiedzenie Komisji Wspólnej odbyło się 11 grudnia 2018 r. Wśród zagadnień omawianych przez stronę państwową i kościelną były współpraca państwa i Kościoła w zakresie ochrony danych osobowych, ochrona życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, ochrona dzieci i młodzieży przed nadużyciami seksualnym oraz zagadnienia dotyczące wyboru przedmiotu religii lub etyki. Ta ostatnia kwestia powróciła niedawno do debaty publicznej w świetle zapowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Przy zachowaniu dobrowolności uczestnictwa w lekcjach religii, trwają prace nad wprowadzeniem wyboru: religia lub etyka. Udział w wybranych przez ucznia lub jego rodziców zajęciach byłby wtedy obowiązkowy. Możliwość nieuczęszczania przez uczniów na żaden z tych przedmiotów ma zostać zniesiona, ale termin wprowadzenia tych zmian do systemu oświaty nie jest jeszcze znany.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, fot. episkopat.pl

Zagadnieniem często poruszanym na spotkaniach Komisji Wspólnej w ostatnim dziesięcioleciu były kwestie dotyczące polityki prorodzinnej, czy sytuacji demograficznej w Polsce, a także ochrony prawnej życia ludzkiego. Ta ostatnia kwestia po ubiegłorocznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej wciąż wzbudza społeczno-polityczne emocje. Kwestią, która stała się bardzo ważna w ostatnim półtora roku z powodu wybuchu pandemii, był wpływ wprowadzanych obostrzeń sanitarnych na uczestnictwo osób wierzących w niedzielnej Mszy św., dostęp do sakramentów czy problemy finansowe dla parafii, jakie pojawiły się w związku z nieobecnością wiernych w kościołach. W sierpniu br. brak należytej, przewidzianej przez prawo konsultacji z Kościołem w tym temacie zarzucił rządowi przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

Innym tematem, który z punktu widzenia bieżących relacji między Kościołem a państwem jest ważny dla obu stron, jest kwestia kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Niedawno Prymas Polski abp Wojciech Polak został poproszony przez grupę Medycy na Granicy o wsparcie prośby dotyczącej możliwości udzielenia pomocy medycznej migrantom koczującym na granicy lub przedostającym się przez nią nielegalnie. Prymas zwrócił się w tej sprawie oficjalnie do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Po kilkunastu dniach minister odpowiedział, że wpuszczenie medyków na teren objęty stanem wyjątkowym nie jest możliwy.

Usnarz Górny, fot. arch z sierpnia, sprzed wprowadzenia w tym miejscu stanu nadzwyczajnego, fot. PAP/Artur Reszko

Na razie pomocy migrantom udzielają w porozumieniu i współpracy ze Strażą Graniczną pracownicy i wolontariusze Caritas Polska. Kościelna organizacja charytatywna stworzyła projekt specjalnych pakietów ratunkowych („helps pack”), które trafiają do migrantów za pośrednictwem parafii na terenie stanu wyjątkowego i we współpracy z placówkami Straży Granicznej. Zapowiedziano utworzenie specjalnych punktów pomocy, które mają być umiejscowione przy parafiach.

Kard. Parolin zachęcał ostatni do przemyślenia relacji państwo-Kościół w duchu wzajemnej autonomii i wolności. Jak podkreślił, Kościół nie może oczekiwać żadnych przywilejów, a powinien liczyć przede wszystkim na dobrą współpracę. Komisja Wspólna początkowo (w latach 1949-56) nosiła nazwę Komisji Mieszanej, później została przemianowana na Komisję Wspólną Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Została powołana w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem. Od 1999 r. spotkania odbywają się naprzemiennie w gmachu Episkopatu Polski i siedzibach rządowych lub ministerialnych. Wcześniej odbywały się w kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie w skład Komisji Wspólnej wchodzą: ze strony kościelnej – abp Marek Jędraszewski (współprzewodniczący), kard. Kazimierz Nycz, abp Andrzej Dzięga, abp Wojciech Polak, abp Stanisław Budzik i bp Artur Miziński; ze strony rządowej – minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, Błażej Poboży, podsekretarz stanu w MSWiA, minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz Krzysztof Kubów, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze