fot. unsplash

Będzie zawiadomienie do prokuratury ws. spektaklu „Radio Mariia”

Instytut Ordo Iuris zapowiedział, że zawiadomi prokuraturę w sprawie spektaklu „Radio Mariia” w warszawskim Teatrze Powszechnym. Według Instytutu spektakl zawiera treści obrazoburcze, obraża uczucia religijne i znieważa katolików.

Do tej pory zawiadomienie w takiej sprawie jeszcze nie wpłynęło do prokuratury – powiedziała w środę PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Katarzyna Skrzeczkowska. Instytut Ordo Iuris zapowiedział na swojej stronie internetowej, że zawiadomienie do prokuratury zostanie złożone w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych i znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności wyznaniowej.

Fot. pixabay

Według „Ordo Iuris” w spektaklu Powszechnego pojawia się scena, w której krzyże i inne przedmioty kultu religijnego wyrzucane są do kosza na śmieci, prezentowane są też listy gończe wystawiane za katolikami. Instytut wezwał do podpisywania petycji w tej sprawie do Rady Miasta Stołecznego Warszawy i prokuratury z apelem o interwencję (stopobrazaniuchrzescijan.pl).

Według adwokat Magdaleny Majkowskiej z zarządu Ordo Iuris w ostatnim czasie w Polsce w drastycznie wzrosła liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan. „Nie tylko są to obrazoburcze spektakle, niszczenie figur świętych czy fasad świątyń, ścinanie krzyży, demolowanie przydrożnych kapliczek, zakłócanie przebiegu nabożeństw, ale mamy już do czynienia z fizycznymi atakami na osoby duchowne” – zaznaczyła uzasadniając na stronie internetowej Instytutu reakcję na spektakl. Instytut wskazał, że spektakl „Radio Mariia” w reżyserii Rozy Sarkisian w Powszechnym „przedstawia Polskę, w której Kościół katolicki został zniszczony, świątynie zamieniono w lokale rozrywkowe, a wierni są represjonowani przez organy ścigania”. „W przedstawieniu pojawia się scena, gdzie do pojemnika na śmieci wyrzucane są krzyże, święte obrazy, portrety papieża i figura Chrystusa” – podkreślił.

Stanowisko Teatru

Rzecznik prasowy i kierownik działu promocji Teatru Powszechnego Mateusz Węgrzyn podkreślił, że spektakl „Radio Mariia” w reżyserii Rozy Sarkisian „jest futurystyczną opowieścią z roku 2037”. „To radykalna fantazja społeczna o wyraźnym charakterze satyrycznym, czerpiąca z konwencji science fiction i performansu” – podkreślił.

Twórczynie i twórcy, kreując scenariusze przyszłości, odnieśli się do powszechnie znanych nadużyć hierarchów polskiego Kościoła katolickiego: tuszowania pedofilii klerykalnej, homofobicznej i mizoginicznej mowy nienawiści oraz niebezpiecznego połączenia władzy kościelnej z władzą państwowo-partyjną i mediami rządowymi. W dalszej kolejności zapytali, jak te szkodliwe zjawiska mogą wpłynąć na zachowania społeczne za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. (rzecznik Powszechnego)

fot. Mateusz Węgrzyn, commons.wikimedia

„Spektakl ten, jako opowieść z możliwej przyszłości i jako dzieło teatralne z samego założenia i w swej głębokiej istocie jest przede wszystkim fikcją artystyczną, posługuje się metaforami, symbolami i ironią, aktorzy grają w nim stworzone w czasie wielu prób role i używają rekwizytów teatralnych, a z kolei budynek teatru od ponad 70 lat jest miejscem spotkania widzów ze sztuką, nie zaś miejscem sprawowania kultu religijnego” – przypomniał Węgrzyn w stanowisku teatru. „W tym przypadku nie może więc dochodzić do obrazy uczuć religijnych albo znieważenia przedmiotów czy miejsca kultu. Spektakl jest integralną całością artystyczną, dlatego nie należy wyjmować z kontekstu i oceniać jedynie jego poszczególnych fragmentów” – podkreślił. „Pragniemy także przypomnieć, że artykuł 73 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia każdemu obywatelowi nie tylko wolność twórczości artystycznej, ale także wolność korzystania z dóbr kultury” – dodał Węgrzyn.

W informacjach o spektaklu na stronie internetowej Powszechny zastrzegł, że spektakl przeznaczony jest dla osób od 18. roku życia i „zawiera sceny odnoszące się do tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne”. Spektakl miał premierę 13 stycznia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze