Belgia: bluźnierstwo – w kościele umieszczono krowę przybitą do krzyża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W centrum kościoła w Borgloon w Belgii ustawiono ukrzyżowaną krowę. Jak podaje Life Site News jest to element instalacji „artystycznej”, autorstwa Toma Hercka. Wystawa w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Kuttekoven, we flamandzkim mieście Borgloon ma się zakończyć na początku grudnia.

„Artysta” przybił 500 kg krowę do krzyża, następnie pokrył silikonową farbą. Takie „dzieło” ustawiono w centrum kościoła. Autor twierdzi, że chce zwrócić uwagę na nowoczesne marnotrawstwo, przemysłową hodowlę i wyrzucanie jedzenia. Dodatkowo odwiedzający są częstowani przystawkami z wołowiny i serami. Herck otwarcie przyznaje, że szczególnie stara się zwrócić uwagę na „niezliczone” kościoły, które pozostają puste we Flandrii w niedziele, ponieważ, jak mówi, Flamandowie nie są już zainteresowani „nieznośnie nużącymi Mszami”. Uważa, że kościół to zmarnowana przestrzeń architektoniczna w czasach braku mieszkań.

Katolicy są oburzeni i oczekują miejscowego biskupa Patricka Hoogmartensa usunięcia eksponatu i publicznej modlitwy jako zadośćuczynienie. Grupa kilkudziesięciu wiernych modliła się przed kościołem, w którym znajduje się bluźniercze dzieło. Odmawiali różaniec, mieli też ze sobą transparent ze słowami: „Zaprzestańcie bluźnierstwa i niemoralnej sztuki: módlcie się o zadośćuczynienie”.

Diecezja Hasselt wydała nawet oświadczenie, w którym czytamy: „krowa na krzyżu, w miejscu, gdzie Chrystus wisiał na krzyżu, jest naszym zdaniem naprawdę mostem za daleko”, ale podobno do tej pory nie zrobiła nic, by usunąć „dzieło” z kościoła.

***
Możemy oczywiście znów dyskutować o granicach w sztuce. Ale najbardziej dla mnie zastanawiające jest, który z księży zgodził się na taka wystawę w murach świątyni.

Zobacz także
Wasze komentarze