Belgia: nielegalni imigranci strajkują. Kościół wstawia się za nimi
Kościół katolicki w Belgii wstawia się za nielegalnymi imigrantami. Prymas kard. Jozef De Kesel wezwał do dialogu i do okazania współczucia w rozwiązywaniu sprawy trwającego od siedmiu tygodni strajku głodowego około 450 spośród nich. Okupują oni kościół Béguinage oraz kampusy Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego w stolicy Belgii.
– Ich stan jest obecnie krytyczny. Każdy dzień bez rozwiązania zbliża ich do śmierci. Ta sytuacja jest dramatyczna – napisał hierarcha w opublikowanym komunikacie. Wyraził jednocześnie zadowolenie z postępu w rozmowach z władzami, by sprawdzić, czy nie dałoby się usunąć niektórych przeszkód uniemożliwiających przyznanie prawa pobytu lub czy nie można by się odwołać do nadzwyczajnych okoliczności.
>>>Imigranci płyną wpław do hiszpańskich wybrzeży
Potrzeba jasnych kryteriów
Rozumiejąc „dylemat, przed którym stoją przywódcy polityczni”, kardynał przypomina, że pomimo swej nieuregulowanej sytuacji, są to „istoty ludzkie, osoby w niebezpieczeństwie, które wołają o nasze zrozumienie i współczucie”.
Determinacja strajkujących nie słabnie. Wczoraj drzwi kościoła zostały symbolicznie zamknięte i oklejone czarnymi plakatami za napisami: „Umarli z powodu dokumentów – naprawdę?” i „Gdzie się podziałaś, ludzka polityko?”.
>>>Włochy: imigranci wciąż okupują rzymską bazylikę
Wcześniej odwiedził ich specjalny sprawozdawca Narodów Zjednoczonych ds. skrajnego ubóstwa i praw człowieka, a zarazem profesor prawa na Uniwersytecie Katolickim w Louvain – Olivier De Schutter. Wsparł on wyrażane przez strajkujących żądanie jasnych kryteriów uregulowania ich sytuacji w Belgii.
Przeciwko ustaleniu takich kryteriów opowiada się Sammy Mahdi, belgijski sekretarz stanu ds. azylu i migracji w rządzie Alexandra De Croo, tłumacząc, że w tym przypadku chodzi nie o przysługujące komuś prawo, ale o udzielenie łaski. Zaproponował utworzenie strefy neutralnej w pobliżu miejsc pobytu strajkujących, gdzie mogliby uzyskać wyjaśnienia na temat sytuacji każdego z nich z osobna i dowiedzieć się, z jakich jeszcze opcji mogliby ewentualnie skorzystać.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |