Fot. EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL

Berlin: konferencja poświęcona pomocy w odbudowie Ukrainy

W Berlinie rozpoczęła się dziś międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. W dwudniowej konferencji biorą udział m.in. kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Ukrainy Wolodymir Zełeński i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przed spotkaniem niemieckie organizacje pomocowe i organizacje akademickie zaapelowały o wypracowanie strategii pomocy długofalowej.

Niemiecka minister rozwoju Svenja Schulze (SPD) określiła w „Journal for International Politics” cztery elementy składowe odbudowy. W szczególności należy wzmacniać i wspierać wspólnoty lokalne, małe i średnie przedsiębiorstwa, wykwalifikowanych pracowników i kobiety w kraju. Opowiedziała się też za partnerstwami międzynarodowymi z innymi miejscowościami, przedsiębiorstwami prywatnymi i społeczeństwem obywatelskim. Dlatego konferencja powinna ułatwić miastom i wsiom w Ukrainie dostęp do międzynarodowych środków finansowych. 

Według Schulze planowane jest także ukierunkowane wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Niemcy zawrą sojusz z Ukrainą, aby lepiej i trwalej finansować te firmy. Planowane są pożyczki, gwarancje i obniżki odsetek.

>>> „Ukraina trwa! Ukraina walczy! Ukraina się modli!” – książka wydrukowana przy wybuchach rakiet

– Wczesne podjęcie działań odbudowujących może pomóc w naprawie zniszczonej infrastruktury, takiej jak energia elektryczna i woda – powiedziała w Bonn dyrektor generalna akcji „Niemcy pomagają”, (Aktion Deutschland Hilft), Maria Rüther. Jej zdaniem, nie powinno to jednak prowadzić do zaniedbywania nadzwyczajnej pomocy humanitarnej.

– Odbudowa strukturalna na dużą skalę ma sens dopiero wtedy, gdy pojawi się kompleksowy obraz potrzeb – podkreśliła Rüther. Przypomniała, że organizacje pomocowe już teraz angażują się w remonty domów, szkół, przychodni, domów opieki i przedszkoli oraz przyczyniają się do renowacji miejskich wodociągów i odprowadzania ścieków. 

Fot. EPA/CLEMENS BILAN

– W idealnym przypadku obecna pomoc na odbudowę przyniosłaby ludziom wartość dodaną na później – powiedział Gereon Fischer, członek zarządu Habitat for Humanity Germany. Jego organizacja pomocowa przekształca puste budynki na zachodniej Ukrainie, aby stworzyć przestrzeń życiową dla osób wewnętrznie przesiedlonych. – Mamy nadzieję, że stanie się to później dla wspólnot i rządu wzorem do zapewniania mieszkań po przystępnych cenach – powiedział Fischer.

Z kolei Niemiecka Służba Wymiany Akademickiej (DAAD) zaproponowała zacieśnienie współpracy naukowej z Ukrainą. Programy współpracy między uniwersytetami są niezbędne do ustabilizowania ukraińskiego systemu edukacji i zakotwiczenia kraju w Europie, podkreślił w Bonn przewodniczący DAAD Joybrato Mukherjee.  

>>> Ukraina: w niektórych dzielnicach Kijowa od 20 godzin nie ma prądu

Niemieckie uniwersytety są gotowe wspierać odbudowę ukraińskich uniwersytetów i instytucji naukowych w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej. W szczególności DAAD proponuje utworzenie niemiecko-ukraińskiej sieci uniwersyteckiej. Powinno to umożliwić związki niemieckich i ukraińskich uniwersytetów, kształcenie ekspertów w zakresie odbudowy kraju i przyspieszyć naukowe zbliżenie z Unią Europejską.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze