fot. YouTube / InstytutDialoguJP2

Beskid Mały: modlitwa na Groniu Jana Pawła II

Mszę św. na Groniu Jana Pawła II celebrował 13 czerwca br. ks. prof. Maciej Ostrowski, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu w Krakowie, ratownik GOPR, podróżnik, duszpasterz ludzi w drodze. Koncelebransem był ks. prof. Grzegorz Hołub z UPJPII w Krakowie.

W kazaniu ks. Ostrowski nawiązał do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy i przypomniał, że Pan Bóg jest dawcą życia, ale On także decyduje, kiedy to życie kończy się. Zaznaczył, że Kościół, który wyrósł z zasianego w sercach wierzących ziarna wiary, nie jest dziełem ludzkim.

– I Bóg pilnuje przez swoją łaskę, by ten Kościół się rozwijał, by nie zginął. I nie martwmy się o to. Może daje czas próby, kiedy obumiera to ziarno, kiedy Kościół jest dotknięty przez wrogów, kiedy jest zadeptany i wyśmiany. To czas przemyśleń i często czas nawrócenia. Przyjdzie moment, kiedy Kościół rozkwitnie w naszych sercach, rozrośnie się. Bo on jest Bożym drzewem! – dodał i zachęcił, by obudzić w sobie większą ufność w Opatrzność i opiekę Bożą. – Miejmy ufność i starajmy się Jemu podobać – wezwał kaznodzieja.

>>>O Tanzanii i misjach na Groniu Jana Pawła II

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża Polaka. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica postawiona w 1995 r. oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.

Poprzednia nazwa Gronia Jana Pawła II to Jaworzyna. Zmiany nazwy góry na obecną dokonano rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w styczniu 2004 roku. Papież w latach swego dzieciństwa i młodości wielokrotnie przychodził na ten szczyt, bywał tu również jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 r., po Mszy św. odprawionej w Kalwarii Zebrzydowskiej z okazji 25-lecia kapłaństwa.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze