Beskid Mały: Noworoczna Msza św. na Groniu Jana Pawła II
Noworoczną Mszę św. odprawił na Groniu św. Jana Pawła II w Beskidzie Małym kapelan przewodników turystycznych z archidiecezji katowickiej ks. dr Piotr Wenzel – proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej-Wirku.
W liturgii 1 stycznia br. udział wzięło około pół tysiąca osób. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także potem już jako biskup. Ks. Wenzel wskazał na rolę nadziei w życiu ludzi oraz odpowiedzialności, jaką mają oni w przekazywaniu tej nadziei innym. Odniósł się do papieskiego przesłania na Jubileuszowy Rok 2025, wskazując na konieczność nie tylko mówienia o nadziei, ale i czynienia jej obecnej w codziennym życiu przez drobne gesty, takie jak podanie ręki, uśmiech czy modlitwa.
Przywracać nadzieję
Duchowny przywołał także przykład budowniczego górskiego miejsca spotkań modlitewnych Stefana Jakubowskiego, który mimo trudności i niepewności, miał nadzieję na przyszłość.
„Stefan Jakubowski, ten, który tutaj zbudował kaplicę i dzięki któremu tu jesteśmy, na plecach wnosił gwoździe. To były czasy komuny. Na plecach wnosił cement. Jaką on musiał mieć nadzieję! On nie wiedział, że my tu dzisiaj przyjdziemy, że dzisiaj będzie 300 ludzi do komunii, a może w sumie 500. Tego nie wiedział, a miał nadzieję. Czyli on żył tym, co papież Franciszek pisał, że nadzieja to jest oczekiwanie dobra” – opowiedział.
Duchowny przypomniał, że wiarą, modlitwą i czynami można przywracać nadzieję w sercach ludzi. Zachęcił, by dzielić się nadzieją z innymi, by nieść pomoc i pokonywać trudności z wiarą i oczekiwaniem dobra.
Groń Jana Pawła II
Tradycyjnie sezon turystyczny rozpoczęło Polskie Towarzystwo Tatrzańskie oddział w Chrzanowie oraz Oświęcimski Klub Górski „Karpaty”. Księdzu towarzyszyli parafianie oraz wolontariusze Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica wybudowana w 1995 r. z inicjatywy działacza PTTK Stefana Jakubowskiego z Andrychowa oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”. Dzięki jego staraniom, szczyt dawnej Jaworzyny (Magury) otrzymał nazwę „Groń Jana Pawła II”. W 2002 roku papież Polak wyraził zgodę na taką formę uhonorowania jego osoby, a w 2003 roku MSWiA wydało odpowiednie rozporządzenie i nowa nazwa mogła być oficjalnie stosowana.
W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także potem już jako biskup.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |