fot. PAP/Piotr Nowak

Betlejemskie Światło Pokoju wędruje po Polsce

Harcerze przekazali we wtorek premierowi Mateuszowi Morawieckiemu Betlejemskie Światło Pokoju. Premier przypomniał, że Światło to przekazano także ukraińskim sąsiadom z wielką nadzieją, że nadchodzący rok będzie rokiem pokoju, pełnym wolności dla Ukrainy, dla tej części Europy i świata.

Zgodnie z tradycją, premier odebrał we wtorek w siedzibie KPRM od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje to wydarzenie od 1991 r. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Światło dla Ciebie”. Wczoraj Światło trafiło też do Kancelarii Prezydenta.

fot. PAP/Piotr Nowak

Dla Ukrainy

„Ten rok jest absolutnie szczególny, ponieważ dwie podstawowe wartości, które wraz z tym światełkiem pokoju mają wędrować od domu do domu, od szpitala do szpitala, od szkoły do szkoły, od kraju do innego kraju, są dziś zagrożone. Wolność, pokój, nadzieja – to są wartości, które stanowią fundament naszego życia, dlatego szczególnie dziękuję harcerzom za to, że podtrzymują Betlejemskie Światełko Pokoju, za to, że z tą nadzieją chodzą od jednego miejsca do drugiego” – powiedział premier.

Zwrócił uwagę, że Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane także ukraińskim sąsiadom. „Przekazaliśmy je razem z wielką nadzieją, że nadchodzący nowy rok będzie rokiem pokoju, że wojna zakończy się jak najszybciej i zakończy się dobrym pokojem – pokojem pełnym wolności dla Ukrainy, dla tej części Europy, tej części świata, że będzie oznaczał on nową erę, która będzie jednocześnie czasem pracy w pokoju” – powiedział premier. Jak zaznaczył, „dopiero wówczas spełni ono swoją podstawową funkcję dawania nadziei i wiary, że świat może być lepszy, że poprzez współpracę między ludźmi, między narodami budujemy nowy lepszy świat”. Szef rządu podziękował także harcerzom i skautom za ich zaangażowanie. „Wierzę, że będzie dobrze” – podsumował premier.

fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Akcja harcerzy

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z groty betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze