Betlejemskie Światło Pokoju

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Papież Franciszek podziękował Austrii za inicjatywę Betlejemskiego Światła Pokoju. Podczas audiencji ogólnej 13 grudnia powitał delegację Dolnej Austrii oraz pielgrzymów z diecezji Linz i jej ordynariusza bp. Manfreda Scheuera. Przyjechali oni do Rzymu, by – jak co roku – wręczyć papieżowi światło z Groty Narodzenia w Betlejem. 

Betlejemskie Światło Pokoju przekazał Papieżowi 12-letni Tobias, który pod koniec listopada wraz z delegacją z Górnej Austrii uczestniczył w uroczystym zapaleniu betlejemskiego światła. Podobnie jak w latach ubiegłych ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalił mnich prawosławny. Następnie światło przeniesiono do sąsiadującej z Betlejem parafii katolickiej w Beit Sahour. Tam Mszę św. sprawował bp Scheuer, a Światło Pokoju otrzymali uczestnicy liturgii.

Zgodnie z 31-letnią tradycją, światło z Groty Narodzenia przewieziono do Wiednia, skąd zostanie ono rozesłane do różnych miejsc w Austrii, w Europie, a także w USA i w kilku krajach Ameryki Łacińskiej jako przesłanie Bożonarodzeniowe.

W najbliższą sobotę 16 grudnia w wiedeńskim kościele św. Franciszka z Asyżu odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo rozesłania Betlejemskiego Światła pod hasłem „Nasze życie jest codziennym poszukiwaniem pokoju”. Uczestniczący w nim przedstawiciele Kościołów katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego i syryjskiego przekażą Światło jako „znak pokoju z Betlejem” delegacjom skautów obecnym na tej uroczystości.

Inicjatywa ta, która początkowo ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem stała się elementem przygotowań do Bożego Narodzenia – z udziałem harcerzy – w różnych krajach naszego kontynentu i Ameryki Łacińskiej oraz w USA, ogółem w ponad 30 krajach.

Od wielu lat w akcji uczestniczą także polscy harcerze, którzy roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka oraz dla pensjonariuszy domów spokojnej starości. Od polskich harcerzy przyjmie Betlejemskie Światło 17 grudnia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się nowy pomysł – światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach. 

W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec Austrii.

Betlejemskie Światło Pokoju
1.2 (20%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze