Poznań: bez SŁÓW przeciwko MOWIE nienawiści

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Poznaniacy będą dziś protestować przeciwko przelewającej się (głównie przez sieć) fali hejtu. Skłoniło ich do to, co dzieje się wokół poznańskiego imama Youssefa Chadida. Pod koniec czerwca Internet obiegło nagranie z wykładu, w którym uczestniczył imam. Materiał został tak zmontowany, że można było wywnioskować, iż nawołuje on do nienawiści wobec Polaków. O sprawie informowaliśmy na naszym portalu.

Podczas nagranego spotkania była mowa między innymi o dżizji – podatku dla niemuzułmanów (czyli niewiernych). Osoba, która opublikowała nagranie, błędnie przypisała te słowa imamowi z Poznania. Niestety wiele portali powielało te doniesienia. Do imama zaczęły trafiać pogróżki, także wobec swojej żony i dzieci. Policja myśli (nadal) o przyznaniu imamowi i Centrum Muzułmańskiemu ochrony, ale sam Youssef Chadid myśli już o opuszczeniu Polski.

W czwartek o 17:30 Poznaniacy spotkają się na Placu Wolności. Będzie to protest milczący. – Złapiemy się za ręce, stworzymy mur. Mur sprzeciwu – mówi współorganizatorka protestu Ola Juchacz z Generatora Malta. Inicjatorem akcji jest znany ze społecznego zaangażowania aktor Kuba Kapral. Po tym, jak imamowi i jego rodzinie grożono śmiercią, oni mówią: Niech ci, którzy grożą mu śmiercią dowiedzą się, że najpierw muszą zabić mnie. Niech ci, którzy grożą komukolwiek śmiercią, dowiedzą się, że staniemy murem za niewinnymi.

– Stwierdziliśmy, że tam, gdzie te fałszywe informacje dotarły, walka o ich usunięcie jest już bez sensu. Trzeba więc pokazać fizyczną a nie wirtualną solidarność, sprzeciw wobec nienawiści – mówi Ola Juchacz.

Organizatorzy protestu nie chcą, by Poznań i jego mieszkańcy kojarzyli się z ludźmi, którzy są wrogo nastawieni wobec wyznawców innych religii. – Chcemy pokazać przeciwną sytuację, pokojowo, ale dobitnie – dodaje. Imam wie o akcji i jest za nią bardzo wdzięczny. Pozostaje mieć nadzieję, że ta akcja chociaż w pewnym stopniu rozładuje atmosferę. Najsmutniejsze we wszystkim jest to, że do zaognienia sytuacji przyczyniły się redakcje powielające niesprawdzone informacje. Organizatorzy zapraszają wszystkich poznaniaków: – Pokażmy serce, stańmy w sercu miasta, pokażmy, że nie ma naszej zgody na nienawiść.

Poznań: bez SŁÓW przeciwko MOWIE nienawiści
2.3 (38.67%) 15 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze