łukaszenka

fot. Wikimedia Commons ( Serge Serebro, Vitebsk Popular News)

Białoruś: o czym papieski wysłannik rozmawiał z Alaksandrem Łukaszenką?

Specjalny wysłannik papieża Franciszka spotkał się z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką. Abp Claudio Gugerotti, który był w latach 2011-2015 nuncjuszem na Białorusi, poleciał do Mińska, „aby wyrazić troskę i zaniepokojenie Ojca Świętego o obecną sytuację w kraju” – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

W oficjalnym komunikacie białoruskiej agencji BelTA podkreślono, że Łukaszenka powitał abp. Gugerottiego, jako „osobę, która zostawiła dobry ślad swej służby” na Białorusi. Zachował „dobre wrażenia” ze spotkań i rozmów z nim. – Niestety, opuściliście nas zbyt wcześnie. Po Wielkiej Brytanii (gdzie hierarcha jest obecnie nuncjuszem) powinniście do nas wrócić – żartował prezydent, na co papieski wysłannik odpowiedział, że „po Wielkiej Brytanii może być już emerytura”, bo nie ma tam zbyt wiele słońca, co szkodzi zdrowiu.

>>> Papież na Dzień Pokoju: źrodłem powołania do troskliwości jest Bóg Stwórca

Łukaszenka wyraził zadowolenie z faktu, że papież wysłał arcybiskupa na Białoruś i uznał tę wizytę za „dobry znak”. – Zawsze mieliśmy wiele tematów do dyskusji. Niektóre problemy pozostają nierozwiązane, gdyż wymagają więcej czasu. Ale uczyniliśmy pewien postęp – wskazał szef państwa.

Przekazał też noworoczne życzenia zdrowia dla Franciszka i zaznaczył, że gdyby papież jednak zachorował, to zaprasza go na leczenie na Białoruś, bo „wiemy jak leczyć”.

fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

W komunikacie nie ma mowy o losie metropolity mińsko-mohylowskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza, któremu władze białoruskie w sierpniu unieważniły paszport i nie pozwoliły na powrót do kraju z podróży do Polski.

>>> Białoruś: skazany ksiądz już na wolności

Białoruska Agencja Telegraficzna podała jednocześnie, że Kościół rzymskokatolicki jest drugim w kolejności największym wyznaniem w tym kraju. W ciągu minionych 20 lat liczba wspólnot katolickich wzrosła tam czterokrotnie do 498. Mają 514 kościołów, a budowanych jest 31 kolejnych. W latach 1998-2020 państwo przekazało Kościołowi około 300 obiektów na cele religijne. W czterech diecezjach: mińsko-mohylowskiej, witebskiej, grodzieńskiej i pińskiej, pracuje ośmiu biskupów, 453 księży, w tym 71 z zagranicy, głównie z Polski. Jest też 36 zagranicznych sióstr zakonnych. Istnieją dwie „szkoły teologiczne” (seminaria duchowne) w Grodnie i Pińsku. Ponadto w 2009 r. otwarto w Baranowiczach kolegium katechetyczne, w 2013 r. kolegium św. Jana Chrzciciela w diecezji mińsko-mohylowskiej, a w 2015 r. Akademię św. Jana Pawła II, „choć jej budowa jeszcze się nie rozpoczęła”. W 2018 r. w Grodnie zarejestrowano kolegium św. Kazimierza – podaje agencja.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze