Białystok: modlitwy różnych wyznań w programie obchodów Święta Niepodległości
W Białymstoku nie tylko w archikatedrze katolickiej, ale również w świątyniach innych wyznań modlono się w piątek za ojczyznę, w związku z przypadającym tego dnia Świętem Niepodległości. To część oficjalnych wojewódzkich obchodów 11 Listopada w tym mieście.
Główna oficjalna uroczystość w stolicy województwa podlaskiego rokrocznie odbywa się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, w centrum miasta. Poprzedza ją bezpośrednio msza św. w pobliskiej archikatedrze katolickiej Wniebowzięcia NMP.
Ze względu na wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter regionu, w programie obchodów są również modlitwy w świątyniach innych wyznań. W Podlaskiem są bowiem m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego a także polskich Tatarów wyznających islam.
Rano liturgii w prawosławnej katedrze św. Mikołaja w Białymstoku przewodniczył biskup supraski Grzegorz.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim metropolita Sawa – obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.
W południe w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku modlili się za pomyślność ojczyzny również polscy wyznawcy islamu. Uczestnicy tej uroczystości wysłuchali też referatu poświęconego Aleksandrowi Sulkiewiczowi (1867-1916), pochodzącemu z rodziny tatarskiej działaczowi socjalistycznemu i niepodległościowemu, bliskiemu współpracownikowi Józefa Piłsudskiego.
Setna rocznica śmierci Sulkiewicza przypadała we wrześniu; Muzułmański Związek Religijny w RP zorganizował wówczas uroczystość przy jego grobie w wojskowej części warszawskich Powązek.
Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę z okazji Święta Niepodległości odbywają się w Podlaskiem od kilkunastu lat. To powrót do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 r.
W programie obchodów Święta Niepodległości w Białymstoku, organizowanych wspólnie przez prezydenta miasta, marszałka województwa i wojewodę, jest też nabożeństwo w kościele ewangelicko-augsburskim. Odbędzie się w niedzielę.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |