fot. Redakcja

Białystok: sympozjum o stuleciu rozbudzenia misyjnego

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od poniedziałku do środy trwało w Białymstoku coroczne spotkanie polskich misjologów. W ramach spotkania, we wtorek odbyło się sympozjum misjologiczne „Misje i misjologia 100 lat po ‘Maximum Illud’”, zaś w godzinach popołudniowych walne zebranie Stowarzyszenia Misjologów Polskich.

Spotkanie odbywało się w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym oraz w Domu Rekolekcyjnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Uczestnicy mogli odwiedzić m.in. Sokółkę i Świętą Wodę.

W spotkaniu wzięło udział prawie 50 osób, w tym misjolodzy, seminarzyści oraz abp Tadeusz Wojda SAC – były misjonarz i metropolita białostocki, biskup ełcki Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Misyjnej KEP, bp Jan Piotrowski – biskup kielecki, bp Henryk Ciereszko z Białegostoku i bp Andrzej Kaleta z Kielc.

W czasie sympozjum o Liście Apostolskim „Maximum Illud” referaty przedstawili abp dr Tadeusz Wojda SAC i o. prof. UKSW Wojciech Kluj OMI. Zauważyli jego nowatorski charakter, kontekst gospodarczo-polityczny oraz fakt, że przyczynił się on do rozbudzenia misyjnego. Zastanawiano się, jak to rozbudzenie misyjne zapoczątkować we współczesnym Kościele.

fot. Redakcja

Ks. dr hab. Franciszek Jabłoński mówił o roli i znaczeniu kleryckich kół misyjnych, o. dr Marcin Wrzos OMI przedstawił prasę misyjna i nowe media jako element stymulujący misyjne zaangażowanie, a o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD, misyjne aspekty nauczania papieża Franciszka. Referaty stały się podstawa do prowadzonych dyskusji. 

W czasie spotkania misjologów bp Jerzy Mazur mówił o powstaniu Instytutu Misyjnego Laikatu, przygotowującego osoby świeckie do wyjazdu na misje, a ks. dr Maciej Będziński dyrektor Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary o intencjach ogłoszenia nadzwyczajnego miesiąca misyjnego, w październiku roku 2019, przez papieża Franciszka, jak i o planach pastoralnych, misjologicznych przygotowywanych na to wydarzenie.

Stowarzyszenie Misjologów Polskich powstało w 2006 r. Skupia prawie 50 misjologów, czyli teologów zajmujących się działalnością misyjną Kościoła. Prezesem stowarzyszenia jest o. dr hab. Tomasz Szyszka SVD, a jego siedziba mieści się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.

Białystok: sympozjum o stuleciu rozbudzenia misyjnego
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze