Fot. pixabay

Bielsko-Biała: ekumeniczna lektura Psalmów

Ekumeniczny Maraton Biblijny odbył się 23 stycznia br. w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. 22 lektorów – m.in. biskupi katolicki i luterański, grekokatoliczka, prawosławny ksiądz, baptystka, urzędnicy, reprezentanci różnych instytucji i organizacji, a także osoba niewidoma – przeczytało głośno Psalmy.

Jeden z nich zabrzmiał po hebrajsku. Odczytał go ks. dr Adrian Mętel, moderator Dzieła Biblijnego i opiekun Szkoły Biblijnej w diecezji bielsko-żywieckiej. Wydarzenie odbyło się w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

Maraton zainaugurowali biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego biskup Adrian Korczago. Biskup Pindel zwrócił uwagę w słowie wstępnym na znaczenie i przesłanie Psalmu 23, jednego z najbardziej znanych fragmentów Biblii, przedstawiającego obraz Boga jako dobrego pasterza.

Psalm 23 rozpoczyna się słowami: „Pan jest moim pasterzem, niczego mi nie braknie”, a jego dalsze wersety opisują Bożą troskę, prowadzenie, ochronę i obietnicę bezpieczeństwa – podsumował bp Pindel. Wskazał, że tekst ten ma moc terapeutyczną – wielu ludzi odnajdywało w nim pociechę w trudnych chwilach, recytując go w myślach lub na głos. Przytoczył przykłady, jak Psalm 23 inspirował i pomagał w różnych okresach historycznych i sytuacjach, np. w czasie działań wojennych (lądowanie aliantów w Normandii w 1944 roku), a także w życiu wielkich postaci, takich jak Julien Green, Henri Bergson czy św. Franciszek.

Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Zdaniem profesora-biblisty, Psalm ten nie tylko obiecuje pomoc w teraźniejszości, ale również daje nadzieję na życie wieczne. Przypomniał, że obraz pasterza był szeroko znany na starożytnym Wschodzie, gdzie władcy nazywali się pasterzami swoich ludów. „Motyw ten został rozwinięty przez Jezusa, który w swojej działalności opiekuje się ludźmi, karmi ich duchowo i fizycznie, a także oddaje życie za swoje owce, realizując słowa: „Ja jestem dobrym pasterzem”. Ten obraz pasterza znajduje swoje spełnienie w śmierci Jezusa na krzyżu jako najwyższym wyrazie miłości i troski” – dodał i zachęcił do wysłuchania Psalmu 23 w oryginalnym języku hebrajskim.

Bp Korczago przyznał, że w młodości zaczytywał się psalmami. „Mają one w sobie coś niepowtarzalnego, wręcz magnetycznego – uzdrawiającą bezpośredniość. Pozwalają człowiekowi przejrzeć się w sobie jak w zwierciadle. Operują mową niezwykle konkretną, bezpośrednią, pełną życiodajnych słów. Słów, które w momentach decydujących w życiu człowieka, w chwilach pełnych zawirowań, trudności i problemów, stanowią niepodważalne wsparcie” – zauważył i zacytował jeden z Psalmów: „Zamieniłeś skargę moją w taniec. Rozwiązałeś mój wór pokutny i przepasałeś mnie radością”.

fot. PAP/Szymon Pulcyn

Wśród uczestniczących w transmitowanej przez radio „Anioł Beskidów” lekturze oprócz biskupów byli m.in. za-ca prezydenta Bielska-Białej Adam Ruśniak, Magdalena Więzik ze Starostwa Powiatowego. Lekturę Psalmów kontynuowali wyznawcy obrządków wschodnich: prawosławnego i grekokatolickiego.

Psalm odczytała m.in. przewodnicząca bielskiej gminy żydowskiej Dorota Wiewióra, a także reprezentantka Kościoła baptystów Zuzanna Lebiedzińska. W maraton głośnej lektury włączyli się przedstawiciele organizacji charytatywnych, uczelni i instytucji. Wśród nich byli m.in. obrońca prześladowanych chrześcijan z organizacji „Open Doors”, komendant Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, a także działacz „Civitas Christina”.

Dyrektor diecezjalnego radia ks. Piotr Bączek, dziękując na koniec za uczestnictwo w maratonie, zwrócił uwagę, że słowo Boże jest zawsze żywe. „Ono wychodzi z ust żywych, czujących, prawdziwych ludzi. Ja miałem przygotowane, ale nie zaryzykowałem. Takie ćwiczenie zrobiłem sobie. Do czata GPT wpisałem pieśń na wzór Psalmu. I ona całkiem nieźle była ułożona. Chciałem to zrobić dlatego, żeby wskazać, że prawdziwa modlitwa jest modlitwą człowieka żywego, prawdziwego, autentycznego i myślę, że to jest druga rzecz, której tutaj doświadczyliśmy – autentyczności modlitwy tego, który Psalm odczytuje, przede wszystkim tego, który ten Psalm, jeden czy drugi, stworzył” – zaznaczył.

zdj poglądowe, Foto (Zeughaus), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3187456

Wszyscy z czytających otrzymali specjalny „Chlebek pojednania” – niewielki bochenek chleba pobłogosławiony przez biskupów. Podczas wydarzenia uczestnicy wysłuchali współczesnych i historycznych interpretacji muzycznych psalmowych tekstów. Maratony biblijne organizują od lat wspólnie Książnica Beskidzka i Radio „Anioł Beskidów”. Tegoroczny odbył się po raz siedemnasty.

Wydarzeniem towarzyszącym maratonowi biblijnemu jest wystawa Biblii, prezentowana w Galerii Książnicy Beskidzkiej. Dyrektorka Książnicy Katarzyna Ruchała poinformowała, że można ją dziś było zwiedzić z przewodnikiem. Ekspozycja obejmuje historię 3500 lat powstania Biblii. Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią obrazującą 1500 lat tej niezwykłej księgi. Kolejne 2000 lat to historia powstania przykładów Pisma Świętego w językach narodowych. Zebrane zbiory pochodzą od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje eksponaty do celów edukacyjnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze