Fot. cathopic.com

Bielsko-Biała: już w kwietniu rusza 23. edycja festiwalu „Sacrum in Musica”

Wykonania średniowiecznych pieśni mistycznych, utworów chasydzkich i epoki Renesansu, a także wielkich form muzycznych oraz współczesnego gospel złożą się na 23. edycję Festiwalu „Sacrum in Musica”, która rozpocznie się 15 kwietnia be. w Bielsku-Białej. Jak co roku, ekumeniczny patronat nad imprezą objęli biskup diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego Roman Pindel oraz biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.

Zaproszeni artyści wystąpią w bielskich świątyniach i salach koncertowych.

Jak przypominają organizatorzy wydarzenia, coroczny festiwal kontynuuje tradycję Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, organizowanych niegdyś przez BCK we współpracy z Klubem Inteligencji Katolickiej. „To wyjątkowe wydarzenie muzyczne, ukazujące bogactwo inspiracji płynących ze sfery sacrum różnych religii, ma charakter ekumeniczny” – tłumaczą.

>>> Muzyka pasyjna może być pomocą w przeżywaniu Męki Jezusa

Tegoroczne „Sacrum in Musica” zainauguruje koncert 15 kwietnia w bielskim kościele na os. Karpackim. Publiczność usłyszy wówczas ormiańskie pieśni ludowe oparte na tekstach religijnych średniowiecznego poety mistycznego i kapłana Mkrticha Naghasha, w wykonaniu armeńskiego zespołu The Naghash Ensemble. Zespół koncertuje w wielu słynnych ośrodkach muzycznych oraz na festiwalach – jazzowych, rockowych i muzyki sakralnej.

freepik.com/freepik

Muzyka renesansu wypełni drugi z festiwalowych koncertów, który zaplanowano na 16 kwietnia w kościele ewangelickim w Białej. Zespół wokalny Jerycho wykona utwory muzyki renesansowej z kręgu polskiej Reformacji. Zaprezentuje m.in. twórczość Cypriana Bazylika z Sieradza. Kompozytor większość życia spędził na Litwie w służbie Radziwiłła Czarnego, tworząc do tekstów w języku polskim. Jego twórczość zachowała się przede wszystkim w kancjonałach protestanckich, głównie w zamojskim i puławskim.

>>> Jakub Koza: nasza muzyka porusza wierzących i niewierzących [PODKAST]

Podczas „Sacrum in Musica” nie zabraknie również spotkania z muzyką żydowską. 17 kwietnia w Sali Ceremonii na bielskim cmentarzu żydowskim gościć będzie pieśniarz i żydowski działacz społeczny Symcha Keller. Towarzyszyć mu będzie zespół wokalno-instrumentalny, który zabierze słuchaczy w muzyczną podróż śladami mistycznego ruchu chasydów, który narodził się w XIX w. w społeczności żydowskiej na kresach wschodnich i rozprzestrzenił w całej Galicji.

W programie festiwalu znalazł się koncert działającej od kilku miesięcy Bielskiej Orkiestry Cavatina. 18 kwietnia Bielska Orkiestra Cavatina wystąpi tu pod dyrekcją Jacka Obstarczyka wraz z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak. Zarezentuje utwory takich kompozytorów, jak: Antonio Vivaldi, Josef Suk, Pēteris Vasks, Arvo Pärt i Ola Gjeilo.

Na finał festiwalu BCK zaprasza do swojej Sali koncertowej 19 kwietnia. Gabi Gąsior zaprezentuje projekt „Niebo”. To autorskie przedsięwzięcie muzyczne tej wokalistki, jakie przygotowała wspólnie ze swoim mężem, basistą Wojciechem. Składa się ono z 15 nowych utworów, których treści inspirują do patrzenia na rzeczywistość przez pryzmat życia wiecznego. Materiał muzyczny został zaaranżowany na 25-osobowy zespół wokalno-instrumentalny.

Festiwal poprzedzi 14 kwietnia wydarzenie towarzyszące w bielskim kościele św. Pawła Apostoła. Tego dnia przed południem rozpocznie się tam Msza zakończona koncertem organowym. Wystąpią flecistka Joanna Woszczyk-Garbacz i organista Jakub Garbacz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze