Bielsko-Biała: msza św. inaugurująca peregrynację relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów
Indywidualne uczczenie relikwii, prezentacje, film, specjalne kazania, świadectwa małżeństw, odnowienie przyrzeczeń małżeńskich i modlitwa rodziców za dzieci, uwielbienie oraz całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu – to tylko niektóre punkty programu peregrynacji relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w diecezji bielsko-żywieckiej. Rozpoczęła się ona 7 października Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Roman Pindla w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej. Potrwa do 14 października.
Na początku koncelebrowanej liturgii bp Pindel zauważył, że niedawne wyniesienie na ołtarze całej rodziny, która zginęła zamordowana za swą wiarę i miłość do drugiego człowieka, każe pytać o przesłanie, „jakie konkretyzuje w naszym życiu”. „Niezależnie od tego, jaką rolę pełnimy w rodzinie czy w społeczności wierzących, pomaga nam w poszukiwaniu odpowiedzi ta peregrynacja relikwii, tutaj w tej świątyni” – zachęcił.
W kazaniu ks. Filip Magiera odniósł męczeństwo Rodziny Ulmów do niedzielnego czytania o winnicy, do której gospodarz posyła swego syna.
>>> Co mówią zagraniczne media o beatyfikacji Ulmów?
„Gospodarz, który chciał uratować winnicę i tych, którzy się pogubili, tych, którzy się zbuntowali, stawia wszystko na jedną kartę, wiedząc, jakie mogą być tego konsekwencje. Ryzykuje życie własnego syna, aby ratować to, co zniszczone, a przede wszystkim tych, którzy tam w środku w tej winnicy się pogubili. Małżeństwo Ulmów doskonale wiedziało, jakie są konsekwencje i co spotkało wielu, którzy przed nimi ukrywali Żydów. Mając swoje dzieci postawili wszystko na jedną kartę, bo nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za swoich przyjaciół” – stwierdził.
„Dziękujmy dzisiaj za przykład heroicznej miłości Ulmów, przykład, który pokazuje nam, że człowiek może z jednej strony posunąć się do największej podłości, do morderstwa drugiego, ale pokazuje nam to też, że z drugiej strony jest wyjście, że człowiek może wznieść się na piedestał miłości” – zauważył.
>>> Jaki fragment Pisma Świętego zaznaczyli Ulmowie?
Podczas peregrynacji relikwie błogosławionej rodziny Ulmów odwiedzą Oświęcim, Andrychów, Cieszyn, Ustroń, Żywiec i Rychwałd. Gościć będą w zakonach klauzurowych w diecezji – u karmelitanek, klarysek od Wieczystej Adoracji i redemptorystek. Odwiedzą Dom Matki i Dziecka w Lipniku prowadzony przez nazaretanki. W każdym miejscu modlitwom towarzyszyć będą świadectwa małżeństw z Domowego Kościoła.
Za przebieg i plan wydarzenia odpowiada kurialny wydział duszpasterstwa rodzin, z dyrektorem ks. Tomaszem Gorczyńskim.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |