fot. unsplash/Stephen Radford

Bielsko-Biała: odbył się Międzynarodowy Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz”

Z udziałem duchownych katolickich i luterańskich, a przede wszystkim uczestników zmagań konkursowych odbyło się 4 czerwca br. w Bielskim Centrum Kultury uroczyste podsumowanie 27. Edycji Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz” w Bielsku-Białej.

Tematem tegorocznej edycji konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych i średnich – w czterech kategoriach wiekowych – była Ewangelia św. Jana. „Mamy nadzieję, że księga Pisma Świętego będzie stale czytana i rozważana w sercu, że pociągnie za sobą większą wiarę i gorącą miłość’ – podkreślił ks. prałat Józef Oleszko, jeden z inicjatorów wydarzenia.

>>> Czytają Biblię regularnie lub zajrzeli do niej po latach. Młodzi uczestnicy konkursu biblijnego [+GALERIA]

Poziom nie spada

Zdaniem prezesa ewangelickiego Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa Bogusława Czyża, konkurs wciąż cieszy się niesamowitym powodzeniem. „Mamy taką grupę wspaniałych uczniów w szkołach podstawowych i średnich, w specjalnych edycjach oraz tych, którzy wspierają to dzieło poprzez prace plastyczne czy muzyczne, poznając Ewangelię” – podkreślił, zwracając uwagę, że liczba laureatów i finalistów jest rewelacyjna.

„Poziom nie spada, a wręcz jest wyższy. Pomimo rozproszenia przez komórki i media społecznościowe, słowo Boże jest dla uczniów niesamowicie ważne, co nas bardzo cieszy” – stwierdził.

Przyznał, że jak zwykle nie zabrakło podchwytliwych pytań na testach. W jednym z nich było pytanie: „Czego było dużo na miejscu, gdzie Pan Jezus rozmnożył chleb i ryby?”.

– Nauczyciele stwierdzili, że to za trudne, zbyt szerokie pytanie i że uczniowie będą mieli z tym kłopot. Otworzyliśmy koperty z gotowymi pracami i okazało się, że większość rewelacyjnie odpowiedziała, iż najwięcej tam było trawy – wyjaśnił.

W tym roku w grupie pierwszej, klasy trzecie i czwarte, było 56 laureatów i 13 finalistów. W grupie drugiej, klasy piąte i szóste, było 37 laureatów i 64 finalistów. W grupie trzeciej, klasy siódme i ósme, 22 laureatów i 33 finalistów, a w grupie czwartej – 64 laureatów i 38 finalistów.

Gala finałowa

Ks. prałat Oleszko przyznał, że ilość katechizowanych jest dziś z pewnością mniejsza niż lata temu.

„Zależało nam od początku, żeby jak najwięcej dzieci i młodzieży czytało w danym roku jedną księgę Pisma Świętego. Od początku był także zamysł, żeby były konkursy towarzyszące, na przykład małe formy literackie, piosenki czy plastyczne. Te formy zmienialiśmy, żeby dać dzieciom różne możliwości i szanse zapoznania się z księgą, a potem pokazania tego w sposób artystyczny. To stanowiło rdzeń gali finałowej” – wytłumaczył. „Ta gala jest zawsze spontaniczna i odbywa się na żywo. Dzisiejszego dnia było więcej występów na żywo, więc nie trzeba było tylu prób. Rano, około wpół do dziesiątej, BCK było puste, ale potem sporo osób przyjechało i za to im dziękuję. Dla katechetów, dzieci i młodzieży to było wyzwanie. Niektórzy wcześniej dzwonili, że warunki są trudne i nie chcą ryzykować, więc odbiorą dyplomy i nagrody w inny sposób” – dodał, nawiązując do sytuacji zagrożenia powodziowego w Bielsku-Białej i bielskich gminach.

W Bielskim Centrum Kultury laureatom oraz ich opiekunom rozdano statuetki proroka Jonasza, nagrody książkowe i dyplomy. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy konkursu piosenki, a także zwycięzcy konkursu plastycznego. W gali udział wzięli również uczniowie szkół specjalnych i oddziałów zintegrowanych, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

W finałach uczestniczyło kilkaset osób. Do końcowych testów sprawdzających znajomość Ewangelii św. Jana przystąpiło także w swoim miejscu zamieszkania kilkuset uczniów ze szkół na Zaolziu w Republice Czeskiej. W przyszłej edycji do konkursu dołączyć mają uczniowie ze Słowacji. W programie artystycznym wystąpili młodzi adepci piosenki religijnej – zespoły i soliści.

W konkursie na wszystkich jego etapach uczestniczyły dzieci z terenów diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego, diecezji cieszyńskiej i katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu. W zmaganiach konkursowych brali udział także przedstawiciele innych denominacji protestanckich oraz goście z rozmaitych zakątków kraju.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze