
Włochy fot. EPA/Andrea Merola
Biennale Architektury w Wenecji: Watykan przygotował projekt socjalny
Ochrona środowiska i zbiorowa mądrość zamiast marnotrawstwa i samotności: Watykan bierze udział w tegorocznym Biennale Architektury w dniach od 10 maja do 23 listopada w Wenecji, realizując projekt artystyczno-społeczny w kompleksie Santa Maria Ausiliatrice (Matki Bożej Wspomożycielki). Pod nazwą „Opera Aperta” (Dzieło otwarte) teren dawnego kościoła ma stać się otwartym miejscem spotkań dla artystów, turystów i mieszkańców miasta, powiedział dziennikarzom kard. José Tolentino de Mendonça, podczas konferencji prasowej w Watykanie.
Celem projektu jest również walka z rosnącą samotnością w społeczeństwie oraz podkreślenie kwestii zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, sformułowanych przez papieża Franciszka w encyklice społecznej i ekologicznej „Laudato si” z 2015 r. – tłumaczył prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. „Papież nadal inspiruje Kościół, a ten pawilon jest żywym dowodem mocy jego słowa” – powiedział kard. Mendonça, zapytany o wpływ na projekt chorego obecnie Franciszka.
>>> Wenecja walczy z wysoką wodą. Zapory uratowały miasto [ZDJĘCIA]
Kościół jako miejsce aktywności kulturalnych
Kuratorem 19. Międzynarodowego Biennale Architektury 2025 pod hasłem „Intelligens. Naturalne. Sztuczne. Wspólne” jest włoski architekt Carlo Ratti. Władze Wenecji przekazały Stolicy Apostolskiej budynek w dzielnicy Castello, pomiędzy „Giardini” i „Arsenale” Biennale, na działalności kulturalne do 2028 r., poinformował Watykan.

Jak powiedziała hiszpańska architektka Marina Otero Verzier, kuratorka Pawilonu Watykańskiego wspólnie z wenecjanką Giovanną Zabotti, w ramach projektu odnowione zostaną także dawne pomieszczenia kościelne. Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, nacisk położony jest bardziej na „naprawianie” niż na odnawianie, a hasłem przewodnim jest „pielęgnacja i naprawa”. Ekspertka ds. „projektowania społecznego”, wyjaśniła, że chodzi o szacunek dla istniejących materiałów i osiągnięć artystów i architektów poprzednich pokoleń.
Wspólna kuchnia do rozmów
„Chcemy tchnąć nowe życie w budynek i jego otoczenie” – wyjaśniła Otero Verzier i dodała, że „będzie to platforma dialogu i świeżych pomysłów ludzi, którzy tu przyjdą”. Będzie się do tego przyczyniać również wspólna kuchnia, otwierana dwa razy w tygodniu dla gości Biennale i mieszkańców i stanowiąca przestrzeń wymiany posiłków. Konserwatorium „Benedetto Marcello” oferuje muzykom sale prób oraz instrumenty, które będzie można rezerwować na godziny.
>>> Do 2150 r. Wenecja może okresowo znaleźć się pod wodą; zagrożone też polskie miasta
W ubiegłym roku Watykan wziął udział w 60. Biennale Sztuki, prezentując projekt artystyczny w więzieniu dla kobiet na wyspie Giudecca. W pawilonie Stolicy Apostolskiej prezentowana była wystawa „Moimi oczami”. To niezwykłe wydarzenie, podczas którego po wystawie oprowadzały więźniarki, przyciągnęło 20 000 zwiedzających. W kwietniu 2024 r. Franciszek był pierwszym papieżem, który odwiedził Biennale.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |