fot. Paweł Grzywocz – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1772542

Bieruń – to tutaj znajduje się sanktuarium świętego Walentego

W Bieruniu, którego patronem jest św. Walenty, odbędą się uroczystości odpustowe. W Bieruniu znajduje się m.in. sanktuarium świętego Walentego – datowany na XVII w. drewniany kościółek pod wezwaniem tego męczennika.

20-tysięczny Bieruń to jedno z 41 miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jak podano w zapowiedzi GZM, tegoroczne „Walentynki po bieruńsku” łączą religijny odpust ku czci św. Walentego z miejskimi obchodami Święta Patrona Miasta Bierunia.

Św. Walenty słynie w okolicy przede wszystkim jako patron chorych. Bieruński kościółek pw. św. Walentego należy do miejscowej parafii św. Bartłomieja Apostoła. Przechowywane są w nim relikwie świętego, a także jego dwa wizerunki, przedstawiające go jako kapłana i jako biskupa. Odpust odbywa się tam zawsze 14 lutego.

>>> Włochy: Walentynki pod znakiem pełnego otwarcia restauracji

W tym roku, ze względu na układ kalendarza, walentynkowe obchody zaczęły się w piątek: w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła odbył się koncert promujący płytę „In honorem sancti Valentini”” z pieśniami do Świętego Walentego, wydaną wspólnie przez samorządy Bierunia oraz woj. śląskiego. W sobotę w Bieruńskim Ośrodku Kultury miała miejsce Gala Muzyki Świata i Operetki.

Fot. wikimedia commons/By Valentin Metzinger – http://barok.zrc-sazu.si/Spomeniki/Franciskani.aspx, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27426243

W niedzielne popołudnie po mszy świętej w kościele św. Bartłomieja w intencji mieszkańców, odbyła się procesja z zapalonymi zniczami pod pomnik Świętego Walentego, pod którym złożono kwiaty. Następnie w sanktuarium świętego Walentego odprawiono krótkie nabożeństwo.

O północy w kościele pw. św. Bartłomieja odbędzie się „pasterka strażacka”. W poniedziałek w ciągu dnia odprawiane będą msze w intencjach: miejscowej parafii i parafii okolicznych. Na godz. 17. zaplanowana jest msza za młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa. W Walentynki można indywidualnie zwiedzać bieruńskie sanktuarium.

>>> W walentynki policja przestrzega przed internetowymi oszustami

Kościółek św. Walentego w Bieruniu jest popularny w okolicy; co roku w uroczystości odpustowe odwiedza go nawet kilka tysięcy osób. To w nim, a nie w parafialnym kościele św. Bartłomieja, odbywa się większość ślubów parafian; zdarza się, że sakrament małżeństwa w kościele pod wezwaniem patrona zakochanych chcą zawrzeć także osoby spoza Bierunia.

Żyjący w III wieku Walenty – biskup i męczennik – był z wykształcenia lekarzem (w Polsce, zanim stał się patronem zakochanych, był przede wszystkim patronem cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe). Według jednego z podań św. Walenty uleczył ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. Cesarz wpadł w gniew i kazał zabić biskupa.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze