Zdjęcie poglądowe, Tereny Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i 21 maja nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. fot. PAP/Maciej Kulczyński

Biskup legnicki murem za dyrekcją i pracownikami kopalni Turów

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wystosował list do dyrekcji i całego zarządu kopalni Turów, wszystkich pracowników i ich rodzin oraz powiązanych z kopalnią zakładów i przedsiębiorstw, w szczególności miejscowej elektrowni. „Wyrażam poparcie i duchową bliskość w zabiegach o słuszne i sprawiedliwe rozwiązanie powstałej trudnej sytuacji w związku z postanowieniem TSUE” – czytamy w liście.

Bp Kiernikowski prosi też wszystkich diecezjan o modlitwę i tworzenie atmosfery gotowości szukania rozwiązań, które byłyby korzystne dla mieszkańców, pracowników i niosły porozumienie w powstałym konflikcie.

>>> Watykan: papież przyjął przewodniczą Komisji Europejskiej. „Nadajemy na tej samej fali”

„Prosimy Pana Boga, aby wszelkie wysiłki czynione przez wszystkich niosących odpowiedzialność i mających władzę decydowania na różnych szczeblach działania, zarówno centralnego jak i lokalnego przebiegały w uczciwości i wzajemnej życzliwości oraz z uwzględnieniem dobra konkretnych ludzi i całej społeczności” – zaznacza biskup legnicki.

>>> Abp Lebeaupin: Unia Europejska jeszcze nie istnieje

Kopalnia Turów położona jest w południowo zachodniej części diecezji legnickiej, na styku Polski, Czech i Niemiec, w tzw. Worku Turoszowskim. Zakres działalności kopalni obejmuje wydobycie węgla brunatnego, kruszyw i gliny oraz rekultywacji terenów pogórniczych. Z kopalnią ściśle współpracuje elektrownia Turów. Razem wchodzą w skład Polskiej Grupy Energetycznej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze