Biskup Trondheim o trwających przygotowaniach do jubileuszu św. Olafa: wielkie rzeczy wymagają czasu
„Święty Olaf reprezentuje celowe życie chrześcijańskie. Swoją odwagą w obliczu oporu pokazał nam, że za niektóre rzeczy warto umrzeć” – powiedział bp Erik Varden ordynariusz prałatury Trondheim. Podkreślił, że trwają już przygotowania do jubileuszu św. Olafa w 2030 r., ponieważ „wielkie rzeczy wymagają czasu”.
Kościół katolicki w Norwegii przygotowuje się do roku jubileuszowego, który będzie obchodzić w 2030 roku, w tysięczną rocznicę śmierci św. Olafa, króla w latach 1016-1028, który nawrócił się i wprowadził w tym kraju chrześcijaństwo. Jubileusz odbędzie miał szczególne znaczenie w Stiklestad, w prałaturze Trondheim, gdzie Olaf poniósł śmierć męczeńską.
Ordynariusz prałatury Trondheim, bp Erik Varden powiedział Catholic News Agency, że przygotowania do jubileuszu rozpoczęły się wcześnie, ponieważ „wielkie rzeczy wymagają czasu”. „Chcemy wykorzystać ten czas łaski, aby stać się bardziej świadomymi spuścizny powierzonej nam przez Kościół i wziąć za nią odpowiedzialność w zobowiązaniu do nawrócenia, aby nasze życie było wiarygodnie katolickie i chrześcijańskie” – wyjaśnił bp Varden.
>>> Norwegia: Kościół przygotowuje się do roku jubileuszowego
Biskup podkreślił znaczenie św. Olafa dla norweskich katolików. „Święty Olaf reprezentuje celowe życie chrześcijańskie. Pokazuje nam, że łaska działa powoli, ale pewnie; że wzywa nas do dokonywania radykalnych wyborów; że życie w służbie Ewangelii przynosi wolność i rozkwit, ale niekoniecznie sukces. W końcu zginął jako męczennik” – powiedział bp Varden.
Ordynariusz Trondheim zaznaczył, że św. Olaf „swoją odwagą w obliczu oporu pokazał nam, że za niektóre rzeczy warto umrzeć”.
W 2023 roku podczas uroczystej Mszy św. w dzień wspomnienia liturgicznego św. Olafa 29 lipca, bp Varden wskazał w swojej homilii, że „ludzie tłumnie przybywali, aby modlić się przed jego szczątkami i znaleźli pocieszenie oraz uzdrowienie”. Według biskupa tak dzieje się do dnia dzisiejszego. „Mamy wśród nas osoby, które zostały uzdrowione z poważnych chorób po modlitwie przed relikwiami św. Olafa” – powiedział.
W związku z uroczystym jubileuszem, prałatura Trondheim rozpocznie 13 kwietnia 2024 r. w historycznej katedrze św. Olafa w Trondheim ewangelizacyjną inicjatywę Misja2030. Konferencja inauguracyjna będzie poświęcona „znaczeniu misji w Roku Pańskim 2024”. Podobne konferencje z dyskusją panelową, mszą św., Liturgią Godzin i wystawami odbędą się każdej wiosny w latach poprzedzających 2030 r.
Ponieważ św. Olaf zmarł w środę, począwszy od środy po święcie św. Olafa w 2024 r. prałatura będzie oferować regularne środowe nabożeństwa w kaplicy Stiklestad.
Oficjalne logo jubileuszu w barwach narodowych (kolor czerwony, biały i niebieski) przedstawia topór, którym zabito Olafa, kulę, koronę królewską i kroplę wody w nawiązaniu do tysiąclecia chrztu Norwegii.
Olaf Haraldsson był królem Norwegii w latach 1016-1028. Uważany za czołową postać w historii Norwegii. Próbował on zjednoczyć kraj i przyczynił się do wprowadzenia chrześcijaństwa. 29 lipca 1030 r. zginął pod Stiklestad. Według oficjalnej strony Kościoła katolickiego w Norwegii, „kiedy król otrzymał ranę, oparł się o kamień i wyrzucił miecz, prosząc Boga o pomoc”. „Tamtej zimy w Trondheim było wielu, którzy zaczęli mówić, że król Olaf był naprawdę świętym człowiekiem i że z powodu jego świętości wydarzyło się wiele cudów. Wielu zaczęło modlić się do niego” – czytamy na stronie.
Rok później Olaf został ogłoszony świętym i męczennikiem. Jego ciało ekshumowano i znaleziono nienaruszone, pachnące różami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |