Biskup włocławski spotkał się z uczestnikami oazy chorych w Licheniu
Człowiek nie może stawiać siebie na miejscu Boga i decydować o prawie do życia – mówił bp Krzysztof Wętkowski 9 lipca, podczas Mszy św. sprawowanej w kościele św. Doroty w Licheniu, dla uczestników dorocznych rekolekcji oazowych dla osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami.
W homilii biskup diecezjalny ukazał hierarchię wartości, którymi człowiek powinien kierować się w swoim życiu oraz sens i znaczenie ludzkiego cierpienia, jako udziału w tajemnicy krzyża i dopełnienie męki Jezusa. Jednocześnie podkreślił, że obok każdego cierpiącego człowieka stoi Matka Boża, która pociesza oraz prowadzi na drogę wiodącą do zmartwychwstania.
Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii bp Wętkowski wskazał trzy wnioski odpowiadające hierarchii wartość w życiu człowieka: 1) nic i nikt nie może być ważniejszy od Boga, 2) dusza jest ważniejsza od ciała, 3) słowo Boże jest ważniejsze niż słowo człowieka.
Nikt nie jest ważniejszy od Boga
Omawiając pierwszą z wymienionych wskazówek duchowny zauważył, że człowiek ma niekiedy pokusę stawiać siebie na miejscu Stwórcy i chce jak On decydować o prawie do życia. Jako przykład takiej postawy wskazał opowiadanie się za aborcją lub eutanazją, przy jednoczesnym zaangażowaniu o obronę życia zwierząt i roślin. – To zachwianie wartości niepojęte nie tylko dla człowieka wierzącego, ale dla każdego, kto ma w sobie choćby elementy rozsądku – przekonywał biskup.
>>> Święcenia biskupie ks. Adriana Puta odbędą się w sierpniu w Zielonej Górze
Dusza ważniejsza niż ciało
W dalszej części hierarcha wskazał, że współczesny człowiek poświęca nieproporcjonalnie więcej czasu swojemu ciału kosztem troski o duszę. Zauważył jedocześnie, że takie postępowanie może doprowadzić do duchowego obumierania. W tym kontekście przestrzegał przed filmami, rozmowami i zachowaniem, które nie służą duchowemu rozwojowi.
Słowo Boże
Zatrzymując się nad nadrzędnością słowa Bożego, pasterz diecezji wyjaśniał, że słowo Boże powinno być punktem odniesienia dla wszystkich słów wypowiadanych przez człowieka. – Choćby ludzkie słowa wydawały się być mądre, jeśli nie są zgodne z tym, czego naucza Bóg, nie powinny być przyjęte i realizowane – tłumaczył bp Wętkowski.
>>> Bp Olszowski o ks. Blachnickim: podejmował środki radykalne, a nie zadowalał się półśrodkami
Hierarcha zachęcił wszystkich do odważnego przyznawania się do Chrystusa. – Nie chodzi tu tylko o słowa i deklaracje, ale przede wszystkim o czyny – wyjaśnił ksiądz biskup. Wskazał jednocześnie na cierpliwe znoszenie cierpienia oraz opiekę nad chorymi i starszymi jako najlepszy sposób realizacji tego zadania. – To jest świadectwo, którego Chrystus oczekuje – zakończył bp Wętkowski.
Doroczne rekolekcje dla osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami odbywają się tradycyjnie w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Obecny, drugi turnus tegorocznych wakacji, odbywa się w dniach 8-19 lipca. Opiekunem duchowym grupy jest ks. Adrian Nowicki, wikariusz parafii św. Floriana w Uniejowie. W pomoc uczestnikom zaangażowali się alumni włocławskiego WSD oraz świeccy wolontariusze. W wydarzeniu uczestniczy ponad 100 osób, głównie z diecezji włocławskiej, ale także z innych miejsc w Polsce.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |