Biskupi Austrii: kryzysy można przezwyciężyć tylko dzięki jedności
W czasach wielu kryzysów biskupi austriaccy wezwali mieszkańców Austrii do wspólnego działania. Wyzwania takie jak globalne ocieplenie, pandemie, kryzys energetyczny, inflacja i kryzys migracyjny można pokonać tylko dzięki jedności. W oświadczeniu po jesiennym zebraniu plenarnym w dniach od 7 do 10 listopada w opactwie Michaelbeuern Konferencja Episkopatu m. in. wezwała Austrię do jedności w odniesieniu do „wojny agresji Rosji przeciwko Ukrainie, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym”, do wynikającej z niej fali uchodźców ze strefy wojny i innych regionów kryzysowych oraz do obecnej rekordowej inflacji.
Biskupi wyrazili zaniepokojenie „naganną groźbą użycia broni jądrowej” przez Rosję, sprzeciwili się atakom na cele cywilne i ludność cywilną jako poważnym zbrodniom wojennym i uznali sankcje nałożone na agresora za „środek oporu wobec ciężkiej niesprawiedliwości”. Ten „ważny akt solidarności z Ukrainą” jest kosztowny, ale jego brak doprowadziłby do jeszcze gorszej sytuacji. „Wszelkie próby usprawiedliwiania agresji militarnej, wojny i przemocy w imię religii należy potępić: Ci, którzy postępują w ten sposób, grzeszą przeciwko Bogu i ludzkości” – stwierdzili biskupi.
>>> Ukraińskie Kościoły świętują wyzwolenie Chersonia
Pomoc Ukrainie
Biskupi stwierdzili, że pomoc dla ofiar wojny w Ukrainie jest w Austrii na szczęście duża i nie powinna maleć, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy. Ponieważ z powodu trwającej wojny wielu uchodźców prawdopodobnie nie będzie mogło szybko wrócić do domu, należy przyspieszyć ich integrację – przede wszystkim na rynku pracy.
W odniesieniu do kryzysu zakwaterowania w miasteczkach namiotowych dla azylantów z innych regionów kryzysowych, o którym ostatnio gorąco dyskutowano w Austrii, biskupi stwierdzili krytycznie: „Można było tego uniknąć. Wszystkie odpowiedzialne władze powinny współpracować i nadal polegać na Kościele i innych organizacjach pomocowych społeczeństwa obywatelskiego”.
>>> Abp Szewczuk: łatwo jest iść na wojnę, ale niełatwo jest wrócić do spokojnego życia
Jedność
Episkopat Austrii opowiedział się także za wyciąganiem wniosków z historii: „Szczególnie w ciągu ostatnich stu lat Austria musiała boleśnie doświadczyć, w jakie otchłanie może wpaść wrogie i skłócone społeczeństwo i co można osiągnąć wspólnie dzięki jedności i człowieczeństwu.”
Na początku roku kościelnego wraz z Adwentem biskupi zachęcają wszystkich ludzi do przyjęcia takich postaw jak współczucie i solidarność, ufność i zawierzenie Bogu. Na piątkowej konferencji prasowej abp Franz Lackner, przewodniczący Konferencji Episkopatu, poinformował o wynikach zebrania plenarnego i przekazał list pasterski pt. „Nie odrzucajcie waszej ufności”; słowa zaczerpnięto z Listu do Hebrajczyków św. Pawła (10,35), w którym promowane są wspomniane postawy.
W liście biskupi odnieśli się do sytuacji społeczno-politycznej w Austrii. „Rewelacje i wydarzenia ostatnich czasów doprowadziły do utraty zaufania, które zagraża demokracji. Powszechny sceptycyzm przesłania szczere i niestety często nieocenione wysiłki tak wielu osób w polityce i ich zaangażowanie na rzecz mieszkańców naszego kraju” – ubolewali biskupi. I przypomnieli „zasadę etyczną, która obowiązuje wszystkich, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną: każdy urząd publiczny jest w służbie dobra wspólnego”.
>>> Ruszyła 22. edycja Szlachetnej Paczki
Zagrożenie ubóstwem
Biskupi ostrzegli, że ostatni gwałtowny wzrost kosztów energii i ogromna inflacja znacznie zwiększyły ubóstwo w Austrii. Trzecia część gospodarstw domowych o najniższych dochodach jest zagrożona popadnięciem w ubóstwo. Decyzja rządu o podniesieniu wartości świadczeń socjalnych i rodzinnych jest „prawdziwym postępem”, ale potrzebne będą dalsze środki, by ulżyć tym, którzy szczególnie ucierpieli. Konferencja Episkopatu zaapelowała również o solidarność. „Jeśli wszystkie siły polityczne, gospodarcze i społeczne połączą się, Austria będzie mogła wspólnie przezwyciężyć ten kryzys” – napisali biskupi.
Sam Kościół stara się łagodzić trudy, biskupi wskazali na liczne inicjatywy Caritas i innych instytucji, takie jak punkty dystrybucji żywności, ogrzewalnie, wizyty u osób cierpiących w domach, poradnictwo telefoniczne, Caritas parafialne. Ogłosili: „Aby pomóc tym, którzy są teraz dotkliwie zagrożeni inflacją, Konferencja Episkopatu udostępnia dodatkowy milion euro jako środek natychmiastowy poprzez diecezje na ukierunkowaną pomoc Caritas”. Rozszerzona ma być także pomoc świadczona przez przeszkolonych wolontariuszy, którzy działają na styku parafii i placówek Caritas.
„Ci, którzy mają jasny pogląd na powagę sytuacji, nie pozwalają, aby ich to paraliżowało. Pewność siebie daje odwagę do działania i ma zaraźliwy wpływ na innych” – tymi słowami biskupi zachęcają w liście pasterskim mieszkańców Austrii, aby w czasie wielu kryzysów: „nie odrzucali pewności siebie”, choć spora część z nich czuje się obecnie „przytłoczona i reaguje na to rezygnacją lub agresją”. W tej sytuacji potrzebne są empatia i solidarność, ufność i zawierzenie Bogu jako cnoty dające wsparcie.
Biskupi przypomnieli zamordowaną w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz karmelitańską zakonnicę Edytę Stein (1891-1942), „jedną z wielkich świętych kobiet XX wieku”, która ukuła termin „empatia”. „Empatia oznacza wczucie się w sytuację innych ludzi i przyjrzenie się ich potrzebom i ograniczeniom, ich bólom i lękom, radościom i żalom. Dlatego tak ważne są spotkania z nimi, które podnosiłyby ich na duchu w trudnych sytuacjach” – stwierdzili biskupi.
Zachęcają, aby czas Adwentu był dla wszystkich wierzących cennym czasem „odnowienia zaufania w pocieszającą obecność Boga”. „Bóg interweniuje na nowo w nasze zranione i nerwowe życie. Pośród wszystkich trudności i wypaczeń naszych czasów skierujmy nasz wzrok na Jezusa: On jest naszą ufnością!” – napisali austriaccy biskupi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |