Fot. Twitter

Biskupi Europy dziękują milionom chrześcijańskich wolontariuszy

Biskupi Europy dziękują milionom chrześcijańskich wolontariuszy – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) wydanym po obradach, które odbyły się w Poznaniu w dniach 13-16 września.

Odbywały się one pod hasłem: „Duch solidarności w Europie” i skoncentrowane były wokół tematyki wolontariatu i solidarności oraz innych aktualnych wyzwań, przed jakimi stoi Kościół w Europie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele 33 krajowych konferencji biskupich oraz hierarchowie, którzy są jedynymi ordynariuszami katolickimi w tych krajach, gdzie konferencja episkopatu nie istnieje. Ze strony Stolicy Apostolskiej obecny był kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów.

Publikujemy tekst komunikatu Biura Prasowego CCEE:

Podziękowania Biskupów Europy dla milionów chrześcijańskich wolontariuszy

Zgromadzenie Plenarne Konferencji Episkopatów Europy „Wolontariat porusza miliony chrześcijan w Europie i prezentuje się jako zjawisko rozległe i powszechne, będące w stanie dotrzeć, ze szczególnym dynamizmem dobroczynności, do tak wielu ubogich i żyjących na marginesie, którzy są obecni w naszych dostatnich społeczeństwach. (…) Wobec chrześcijan zaangażowanych w wolontariat – począwszy od tego zorganizowanego i ujętego w struktury aż po ten spontaniczny i okazjonalny – pragniemy wyrazić naszą bliskość, nasze dodające otuchy wsparcie, naszą wdzięczność”. Tymi wyrazami wdzięczności wobec rzeszy wolontariuszy, którzy codziennie dają świadectwo chrześcijańskiej miłości, zawartymi w końcowym komunikacie Zgromadzenia Plenarnego, Przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy zakończyli doroczne spotkanie. Zgromadzenie Plenarne odbyło się w tym roku w Poznaniu w dniach 13-16 września na zaproszenie J.E. abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznania, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczącego CCEE.

Spotkanie odbyło się w kraju Świętego Papieża Polaka, Jana Pawła II, aby uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – „odrodzenie” Państwa Polskiego, które w XVIII wieku zostało podzielone między sąsiednimi imperiami; z okazji 1050. rocznicy pierwszego biskupstwa w Polsce, w Poznaniu, pierwszej diecezji dzisiejszej Polski.

PAP/Jakub Kaczmarczyk

W centrum refleksji księży biskupów znalazł się temat Ducha solidarności Europy, w szczególności rola solidarności w formowaniu sumień i społeczeństw, solidarność między narodami w Europie i misja Kościoła. Prace rozpoczęły się od prezentacji wyników europejskiego sondażu dotyczącego wolontariatu, promowanego przez CCEE i przeprowadzonego w ostatnich miesiącach przez konferencje episkopatów, który przedstawił ks. Wojciech Sadłoń SAC, członek Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce (podsumowanie wyników badań dostępne jest na stronie internetowej: www.ccee.eu).

Podczas spotkania przedstawiono i zatwierdzono programy przyszłych działań Komisji CCEE. Następnie księża biskupi wysłuchali sprawozdań kościelnych przedstawicieli śledzących działalność instytucji europejskich i wyrazili uznanie dla służby pełnionej przez COMECE w relacjach z Unią Europejską oraz przez Stałą Misję Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy. 

W piątek, 14 września, Przewodniczący Konferencji Episkopatów wybrali ks. Martina Michalíčka Sekretarzem Generalnym CCEE na pięcioletnią kadencję (2018-2022).

W Poznaniu księża biskupi zostali serdecznie przyjęci przez społeczność mocno zakorzenioną i przywiązaną do swoich chrześcijańskich korzeni. To autentyczne przywiązanie polskiego społeczeństwa do chrześcijańskiego dziedzictwa i kultury jest szczególnie widoczne w słowach skierowanych przez tych, którzy stoją na czele instytucji politycznych Państwa Polskiego: Premiera Mateusza Morawieckiego, który spotkał się z uczestnikami sesji inauguracyjnej, oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który spotkał się z przewodniczącymi konferencji episkopatów w sobotnie popołudnie 15 września. Oba spotkania były świadectwem dobrych stosunków między Państwem i Kościołem Katolickim. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze