Biskupi mówią o potrzebnych porządkach i… zaczynają rekolekcje

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Myślę, że ten czas rekolekcji jest zgłębianiem tego, co jest istotą naszej kapłańskiej i biskupiej tożsamości oraz posługi – powiedział abp Wojciech Polak przed rozpoczynającymi się rekolekcjami polskiego Episkopatu na Jasnej Górze.

fot. Maciej Kluczka


Prowadzić je będzie znany dominikanin o. Wojciech Giertych, teolog Domu Papieskiego, a ich przewodnim tematem jest Eucharystia. – Każdy czas rekolekcji jest naszym zatrzymaniem w drodze: na modlitwie, adoracji i osobistym spotkaniu z Jezusem – mówi prymas Polski. Dodaje, że bardzo ważne jest przeżycie tego czasu w braterskiej wspólnocie księży biskupów.

>>> Eucharystia tematem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022 

– Słuchamy Bożego słowa jako pasterze Kościoła. Najpierw sami pragniemy to słowo przyjąć i tym słowem żyć, nawracając się ku niemu. Ważnym elementem każdych rekolekcji jest sakrament pojednania i pokuty, kiedy stajemy w pełnej prawdzie przed Panem – wyjaśnia abp Polak. Przed rekolekcjami biskupi obradowali na zebraniu plenarnym KEP.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, fot. arch PAP/Waldemar Deska

Tajemnica Eucharystii

Metropolita gnieźnieński przyznaje, że bardzo istotny jest fakt, iż tegoroczne rekolekcje poświęcone są tajemnicy Eucharystii, którą jako kapłani codziennie przeżywamy i celebrujemy, i z której także w sensie sakramentalnym wyrastamy, jako kapłani i jako Kościół. Ważne jest także i to, że właśnie Eucharystii poświęcony jest rozpoczynający się w pierwsza niedzielę Adwentu nowy rok duszpasterski. Prymas przyznał, że tegoroczny rekolekcjonista o. Wojciech Giertych OP jest mu dobrze znany, głównie jako teolog, zajmujący się podobnie jak sam prymas, teologią moralną fundamentalną. Dodaje, że książki o. Giertycha nt. teologii moralnej i jej nowego kształtu, o doświadczeniu łaski Bożej oraz o tym jak „bycie w Chrystusie” przekłada się na nasze działanie – są mu bardzo bliskie, a także obecne w jego własnych publikacjach.

O. Wojciech Giertych, OP, fot. YouTube

Czas na porządki

Rekolekcje pomagają uporządkować nasze życie wewnętrzne i posługę – powiedział z kolei abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Abp Kupny podkreślił, że biskupie rekolekcje to okazja szczególna. – Każdy z nas może je przeżywać indywidualnie lub dołączyć do grupy kapłanów, ale jako biskupi mamy swoje problemy i swoje krzyże, swoje ciężary i niedomagania. Rekolekcje dla biskupów zawsze prowadzone są tak, by niejako pomóc nam uporządkować nasze życie wewnętrzne i naszą posługę – podkreślił metropolita wrocławski. Jak zauważył, o tym, jak są one ważne dla polskich biskupów, może świadczyć to, że uczestniczą w nich również biskupi seniorzy. Na temat rekolekcji wybrano słowa: „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa”.

>>> Prymas Polski: Eucharystia jest zobowiązaniem. Zobowiązuje nas obecność Pana! 

Zobacz także
Wasze komentarze