Biskupi Niemiec wzywają do krytycznego podejścia do sztucznej inteligencji
Biskupi katoliccy w Niemczech wezwali do krytycznego podejścia do sztucznej inteligencji. „Ze względu na fascynujący rozwój sztucznej inteligencji, doświadczamy obecnie epokowych zmian również w komunikacji medialnej”, powiedział kardynał Reinhard Marx 7 września w Bonn. Purpurat zwrócił uwagę, że takie narzędzia jak chat boty i narzędzia tłumaczeniowe mogą otworzyć nowe sposoby zrozumienia i komunikacji.
Z okazji obchodzonego w Kościele Niemiec 10 września Dnia Środków Społecznego Komunikowania, kard. Marx podkreślił jednocześnie ograniczenia sztucznej inteligencji w porównaniu z ludzkim myśleniem. „W sposób zasadniczy odróżnia nas od sztucznej inteligencji zdolność do refleksji, do wyciągania wniosków etycznych i wchodzenia w wymianę na ten temat, do komunikowania się” – stwierdził hierarcha.
>>> Google i ChatGPT udzielają różnych odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia
Kardynał wezwał do krytycznej refleksji nad symulacją ludzkiej inteligencji i komunikacji. Ważnym kryterium jest to, czy sztuczna inteligencja promuje i chroni ludzką wolność. Ponadto należy również zadać pytanie o konsekwencje rosnącego zapotrzebowania na energię komunikacji cyfrowej dla ochrony klimatu oraz o to, jak społeczeństwo radzi sobie z faktem, że niektóre miejsca pracy i zawody zostaną utracone z powodu sztucznej inteligencji.
„Jakiej sprawiedliwości doświadczają na przykład clickworkerzy na globalnym Południu? – zapytał arcybiskup Monachium. – W jaki sposób chronimy dane i prawa, a ostatecznie godność ludzi? Jak jest z prawdą pośród nowych możliwości manipulacji, niebezpieczeństw dyskryminacji i symulowanej komunikacji międzyludzkiej?”.
>>> Sztuczna inteligencja wykryje obecność botów i spamu
Kard. Marx podkreślił, że w dzisiejszym społeczeństwie media mają decydujący wkład w udaną komunikację publiczną. Ale zrozumienie i podjęcie decyzji o tym, „jak chcemy żyć razem” możliwe jest tylko wtedy, gdy wszyscy zaangażowani mogą w równym stopniu uczestniczyć w wymianie argumentów. Dlatego Kościół docenia znaczenie dobrego, wolnego i pluralistycznego dziennikarstwa. Dla Kościoła ważne jest również zaangażowanie w kompetencje medialne i edukację medialną.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |