fot. Karol Jeliński

Abp Stanisław Gądecki o głębokiej wierze rodziny Ulmów

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki opublikował na portalu Konzervativni Noviny Katolicke artykuł dotyczący beatyfikacji rodziny Ulmów. Zwrócił uwagę, że beatyfikacja polskiej rodziny ze wsi Markowa ma wymiar symboliczny.

Arcybiskup metropolita poznański przypomina, że członkowie rodziny Ulmów ze wsi Markowa, na południu Polski, zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 r. za ukrywanie Żydów. W grudniu 1942 r. Ulmowie udzielili schronienia żydowskiej rodzinie z Łańcuta. „Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali Żydów pomimo wydanego przez Niemców 15 października 1941 r. rozporządzenia, zgodnie z którym kara śmierci groziła nie tylko Żydom „opuszczającym wyznaczoną im dzielnicę”, ale także wszystkim, którzy ich ukrywali. Powodem, dla którego Ulmowie zdecydowali się zaryzykować życie, była ich głęboka, tradycyjna wiara katolicka” – napisał abp. Gądecki.

Podkreślił, że beatyfikacja rodziny Ulmów jest o tyle nietypowa, że po raz pierwszy w dziejach Kościoła wyniesione na ołtarze zostanie również nienarodzone dziecko. „Wiktoria Ulma była bowiem w siódmym miesiącu ciąży. Dziecko to, zgodnie z nauczaniem Kościoła, przyjęło chrzest krwi, który przynosi owoce chrztu, nie będąc sakramentem. Kościół w ten sposób podkreśla, że nienarodzonemu dziecku należą się ludzka godność i wszelkie prawa z niej wynikające” – wyjaśnił duchowny.

>>> 34 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie, fot. Yt/screen//rafael film

„Być może w zsekularyzowanym świecie Zachodu fakt, że rodzice gotowi byli ryzykować nie tylko własne życie, ale także życie swoich dzieci, aby ratować ludzi innej narodowości i innej religii, może budzić zdziwienie. Postawa ta jednak wyrasta z zakorzenienia w chrześcijaństwie, które wciąż jest charakterystyczne dla polskiej kultury” – stwierdził przewodniczący Episkopatu. Jego zdaniem taką postawę przyjęli także inni polscy święci: św. Maksymilian Kolbe, bł. Stefan kardynał Wyszyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Jan Paweł II. „Z tego pnia wyrosła także Solidarność, która – w ocenie abp Gądeckiego – doprowadziła do upadku komunistycznego totalitaryzmu i załamania się podziału świata na dwa wrogie obozy”.

„W ostatnim czasie, po brutalnej agresji Rosji na Ukrainę, ta sama chrześcijańska wrażliwość Polaków zaowocowała szczególnym otwarciem serc i domów na uchodźców wojennych z Ukrainy. Od początku tego konfliktu zbrojnego przybyło do Polski około 14,5 mln osób, głównie kobiet i dzieci uciekających przed wojną, prawie 13 milionów spośród nich wróciło do kraju. W szczytowym momencie w Polsce znalazło schronienie około 3,5 miliona uchodźców z Ukrainy, z czego około 30 proc. w polskich rodzinach” – napisał polski hierarcha. Inni przyjęci zostali w instytucjach państwowych, samorządowych i kościelnych. ”Wszystko odbyło się bez tworzenia obozów dla uchodźców” – podkreślił.

>>> Przewodniczący KEP: Ulmowie są przykładem dla każdej rodziny, aby żyć Ewangelią na co dzień

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zdaniem duchownego z tej tożsamości wynika również historycznie utrwalona odpowiedzialność za Kościół. „Polonia semper fidelis – w tych słowach wyrażona jest nasza szczególna misja wierności. Było to niegdyś hasło także innych narodów” – napisał i dodał, że z takim nastawieniem Kościół w Polsce pragnie wziąć udział w nadchodzącym synodzie – „widząc w tym szansę na odnowę Kościoła w Europie przez przypomnienie i wyrażenie współczesnym językiem tych wartości, bez których Kościół i chrześcijaństwo, a co za tym idzie, Polska i Europa, nie byłyby sobą”.

Przewodniczący episkopatu uznał też, że beatyfikacja Ulmów jest przypomnieniem o niezbywalnej wartości małżeństwa jako związku między mężczyzną i kobietą. „Jest także potwierdzeniem wartości życia od momentu poczęcia i przypomnieniem o przykazaniu miłości bliźniego aż po gotowość oddania życia za przyjaciół. Beatyfikowani byli ludźmi dobrze rozumiejącymi posłannictwo świeckich w Kościele i świecie. Przypominają nam, co w życiu doczesnym jest ważne i co trzeba czynić, aby osiągnąć życie wieczne” – skonstatował w artykule metropolita poznański.

Artykuł na portalu Konzervativni Noviny Katolicke ukazał się w ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” realizowanego przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, we współpracy z Polską Fundacją Narodową, Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze