fot. PAP/Darek Delmanowicz

Biskupi Stałego Synodu Ukrainy rozpoczęli wizytę w USA

Arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk oraz członkowie Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) rozpoczęli wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jest to pierwsza wizyta zwierzchnika UKGK w tym kraju od czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie. W jej ramach odbędzie się m. in. 78. sesja Stałego Synodu Biskupów. 

Oprócz sesji roboczych Stałego Synodu, podczas których biskupi omówią wewnętrzne sprawy kościelne w różnych częściach świata, a także będą się modlić z wiernymi i duchowieństwem metropolii filadelfijskiej w Waszyngtonie, Filadelfii i Nowym Jorku, ukraińscy biskupi odbędą serię spotkań z amerykańskimi przywódcami religijnymi i władzami państwowymi różnych szczebli.

„Przybyliśmy do Stanów Zjednoczonych w kluczowym momencie dla Ukrainy. Proszę wszystkich o modlitwę za pomyślny przebieg naszego Stałego Synodu na amerykańskiej ziemi, abyśmy mogli jak najlepiej służyć naszemu Kościołowi i naszemu narodowi w tak trudnym okresie naszej historii!” – powiedział abp Szewczuk.

>>> Abp Szewczuk: po latach Ukraina jest zraniona, okaleczona, ale nie pokonana

W niedzielę, 3 marca w katedrze Świętej Rodziny w Waszyngtonie abp Szewczuk i biskupi Stałego Synodu będą koncelebrować Boską Liturgię z kard. Wiltonem Gregory, arcybiskupem Waszyngtonu, abp Timothy Brolio, przewodniczący Konferencji Episkopatu USA oraz kard. Donaldem Wuerlem, emerytowanym arcybiskupem Waszyngtonu. 

7 marca biskupi odprawią nabożeństwo modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie w greckokatolickiej katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Filadelfii.

9 marca biskupi odprawią nabożeństwo modlitewne w intencji pokoju na Ukrainie w katedrze św. Jura w Nowym Jorku. Z kolei 10 marca odbędzie się Msza św. w katedrze rzymskokatolickiej św. Patryka podczas której abp Szewczuk wygłosi kazanie. 

***

Synod Stały UKGK jest jednym z najwyższych organów Kościoła. Składa się ze zwierzchnika UKGK, który mu przewodniczy, oraz czterech biskupów mianowanych na 5-letnią kadencję. Obecnie, oprócz abp Szewczuka, w jego skład wchodzą metropolita filadelfijski Borys Gudziak, biskup wrocławsko-koszaliński Wołodzimierz Juszczak, egzarcha apostolski w Niemczech i Skandynawii Bohdan Dziurach oraz eparcha czerniowiecki Josafat Moszczycz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze