Biskupi UE apelują o więcej środków dla nowego pełnomocnika ds. wolności religii
Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude Hollerich, domaga się „odpowiednich środków i dobrze zdefiniowanego mandatu” dla nowego specjalnego pełnomocnika ds. wolności religii i przekonań poza granicami Unii Europejskiej. Jak poinformowała w środę w Brukseli Komisja Europejska, urząd ten będzie sprawował były belgijski dyplomata Frans van Daele. Jego zadaniem jest ukazywanie naruszeń wolności religijnej w różnych regionach świata i przyczynienie się do poprawy sytuacji mniejszości religijnych.
W ogłoszonym 7 grudnia oświadczeniu unijni biskupi pogratulowali van Daele’owi nominacji na stanowisko specjalnego przedstawiciela UE. Stwierdzili jednak, że wysłannik UE potrzebuje więcej środków na swoje nowe zadania, aby mógł wypełnić „tak ważną odpowiedzialność za ochronę i promowanie wolności religijnej, podstawowego prawa, które w wielu częściach świata jest zagrożone”. Jednocześnie zadeklarowali wolę współpracy z van Daelem.
>>> COMECE apeluje do Rady Europejskiej o działania na rzecz pokoju w Ukrainie
Biskupi COMECE podziękowali też poprzednim specjalnym pełnomocnikom, którzy wykonali „pracę godną pochwały”. Na przykład unijni dyplomaci ujawnili przypadki naruszania wolności religijnej, w tym nadużywania przepisów dotyczących bluźnierstwa, przymusowego nawracania oraz zabijania zwierzchników mniejszości religijnych i ich członków.
75-letni Van Daele jest w swojej nowej funkcji następcą Cypryjczyka Christosa Stylianidesa, który sprawował swój urząd tylko cztery miesiące (od maja do września 2021 roku, kiedy został jednym z ministrów w rządzie greckim). Urodził się w Niderlandach, pełnił różne funkcje dyplomatyczne w Europie i w Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, w tym kierował gabinetem Hermana Van Rompuya, gdy ten był przewodniczącym Rady Europejskiej. Ostatnio był szefem gabinetu króla Belgii Filipa w latach 2013-2017.
>>> COMECE chce współpracować z nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego
Stanowisko specjalnego przedstawiciela ds. promocji wolności religii i przekonań poza UE zostało utworzone w 2016 roku na tle okrucieństw popełnianych przez bojówki „Państwa Islamskiego” (IS) wobec mniejszości. Pierwszym specjalnym przedstawicielem był Ján Figeľ ze Słowacji, po jego odejściu stanowisko było nieobsadzone przez półtora roku, a następnie ponownie przez 15 miesięcy po rezygnacji Stylianidesa.
Nową nominację zapowiedział już w styczniu wiceprzewodniczący UE Margaritis Schinas, któremu podlega specjalny przedstawiciel. Przez pewien czas jako kandydat był rozważany włoski chrześcijański demokrata Mario Mauro, który wcześniej zajmował podobne stanowisko w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |